Reklama

Reklama

"Rosjanie przez pomyłkę ostrzelali miejscowość na własnym terytorium"

Rosjanie uderzyli we własne terytorium, niszcząc kilka obiektów w położonej przy granicy z Ukrainą miejscowości Tiotkino - przekazał szef regionalnych władz obwodu sumskiego Dmytro Żywycki, określając doniesienia jako "dobre wieści". Dodał jednocześnie, że rosyjskie wojska ponownie ostrzelały przygraniczne miejscowości w obwodzie sumskim na północy Ukrainy, atakując z moździerzy i drona.

Dmytro Żywicki przekazał w serwisie Telegram, że "sami Rosjanie potwierdzają, że w Tiotkino położonym przy granicy z Ukrainą uszkodzono prywatne domy, linię kolejową i zakład przemysłowy".

O przypadku ostrzelania przez rosyjskie wojska własnych instalacji poinformował już w sobotę wieczorem doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. Według samorządowca najeźdźcy zaatakowali cele w Doniecku  -na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej - by następnie oskarżyć o to stronę ukraińską. Niejako "przy okazji" doprowadzili jednak do wyłączenia sygnału rosyjskich stacji telewizyjnych.

Reklama

"Była propaganda i nie ma propagandy" - napisał Andriuszczenko w mediach społecznościowych.

Utrzymuje się zagrożenie wrogimi atakami

Siły agresora zostały wyparte z obwodów czernihowskiego, kijowskiego, sumskiego i żytomierskiego na początku kwietnia. Wciąż utrzymuje się jednak zagrożenie wrogimi atakami, zwłaszcza w miejscowościach regionu sumskiego położonych blisko granicy z Rosją. W połowie maja władze tego obwodu informowały o rosyjskich grupach dywersyjnych, próbujących sforsować granicę i wedrzeć się na terytorium Ukrainy.

18 maja rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko ocenił, że Kreml utrzymuje swoje zgrupowania wojskowe w pobliżu Ukrainy i ostrzeliwuje przygraniczne miejscowości, aby wiązać w ten sposób siły ukraińskie i nie pozwolić im przemieścić się np. do atakowanego przez agresora Donbasu. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy