Reklama

Reklama

Rosjanie mają problem z dronami rozpoznawczymi. Nowe informacje brytyjskiego wywiadu

Rosja próbowała wykorzystywać w Ukrainie drony do rozpoznawania celów, ale ze względu na duży poziom strat i ograniczone sankcjami krajowe możliwości produkcyjne zaczyna jej ich brakować - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

"W wojnie rosyjsko-ukraińskiej bezzałogowe statki powietrzne (UAV) odgrywają kluczową rolę dla obu stron, choć poziom ich strat jest wysoki. UAV okazały się podatne zarówno na zestrzelenie, jak i na zakłócenia elektroniczne" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Rosjanie notują potężne braki w zaopatrzeniu

"Rosja próbowała wdrożyć dopracowaną w Syrii koncepcję "uderzenia rozpoznawczego", wykorzystania rozpoznawczych UAV do identyfikacji celów, które mają być zaatakowane przez odrzutowce bojowe lub artylerię. Rosja prawdopodobnie doświadcza niedoboru odpowiednich do tego zadania rozpoznawczych UAV, co jest spotęgowane ograniczeniami w krajowych zdolnościach produkcyjnych, wynikających z sankcji" - dodano.

Reklama

"Rosyjskie samoloty załogowe przeważnie nadal unikają lotów nad terytorium Ukrainy, prawdopodobnie ze względu na zagrożenie ze strony nienaruszonych ukraińskich systemów rakietowych obrony przeciwlotniczej. Jeśli Rosja będzie nadal tracić UAV w obecnym tempie, zdolności wywiadowcze, obserwacyjne i rozpoznawcze rosyjskich sił zbrojnych ulegną dalszej degradacji, co negatywnie wpłynie na skuteczność operacyjną" - dodano. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy