Reklama

Rosjanie chcą zmusić Ukraińców do walki przeciwko ojczyźnie

Rosja chce zmusić mieszkańców obwodu chersońskiego na południu Ukrainy do przymusowej mobilizacji - informuje sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Obywatele Ukrainy mają być wcieleni do rosyjskiej armii i walczyć przeciwko swojej ojczyźnie.

Według sztabu w obwodzie chersońskim "kontynuowane jest terroryzowanie mieszkańców", a wojska rosyjskie chcą całkowicie zablokować pomoc humanitarną ze strony ukraińskich władz.

W wiosce Zołota Bałka Rosjanie powiedzieli mieszkańcom, że "zielonych korytarzy" ewakuacyjnych więcej nie będzie i zabronili im opuszczania miejscowości - czytamy w komunikacie. Wojska rosyjskie zapowiedziały też, że w przypadku ostrzału przez siły ukraińskie ich pozycji, zaczną ostrzeliwać wioskę.

Poważne straty Rosjan

W Bałakliji w obwodzie charkowskim ranni żołnierze rosyjscy zaczęli być umieszczani w miejskiej przychodni, mimo tego, że wojskowy szpital już zorganizowano w budynku szkoły muzycznej. "Rozlokowanie okupantów w miejskiej przychodni świadczy o znacznym wzrośnie liczby rannych i problemach z ich medyczną ewakuacją" - napisał sztab.

Reklama

W ciągu minionej doby ukraińskie siły strąciły cztery cele powietrzne: trzy drony i jeden pocisk manewrujący. W obwodzie donieckim i ługańskim odparto poprzedniego dnia dziewięć ataków wroga - dodano.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Rosja | wojna | mobilizacja | Chersoń | obwód chersoński

Reklama

Reklama

Reklama