Reklama

Reklama

Rosjanie chcą zmienić nazwę Mariupola. Nosił ją w czasach sowieckich

Rosyjskie władze okupacyjne zamierzają zmienić nazwę ukraińskiego Mariupola na Żdanow, czyli taką, jaką nosiło w czasach sowieckich - przekazał doradca mera Petro Andriuszczenko. Nazwa nawiązywała do pochodzącego z tej miejscowości bliskiego współpracownika Józefa Stalina.

Według Andriuszczenki o takich planach miał poinformować jeden z kolaborantów, szef organizacji kombatanckiej żołnierzy walczących w Afganistanie.

Nazwa na cześć Andrieja Żdanowa

"Razem z pseudoreferendum (w sprawie przyłączenia do Rosji) miałaby być głosowana zmiana nazwy z Mariupol na Żdanow" - napisał Andriuszczenko w wiadomości na Telegramie.

Mariupol nosił nazwę Żdanow w latach 1948-1989 na cześć Andrieja Żdanowa, współpracownika Stalina, który odpowiadał m.in. za represje w sferze kultury (tzw. żdanowszczyzna).

"Uciekajcie, póki czas"

Na początku czerwca lojalny wobec Kijowa szef miejskich władz Wadym Bojczenko wyraził przypuszczenie, że szacowana wcześniej na około 22 tys. liczba mieszkańców Mariupola zabitych przez Rosjan może być znacznie zaniżona. 

Reklama

11 lipca Andriuszczenko ostrzegł, że z miasta "należy uciekać, póki czas", ponieważ jesienią okupacyjne władze planują tam przeprowadzić powszechną mobilizację na wojnę z Ukrainą.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy