Reklama

Reklama

Rosja zwróciła Ukrainie ponad 200 ciał obrońców Mariupola

Rosja przekazała Ukrainie ciała 210 żołnierzy poległych w trakcie obrony Mariupola. Walczyli oni głównie na terenie kombinatu metalurgicznego Azowstal, który był ostatnim punktem oporu ukraińskiej armii w niemal doszczętnie zniszczonym mieście.

Wciąż nie jest jasne, ile ciał poległych żołnierzy znajduje się pod gruzami fabryki, gdzie Ukraińcy bronili się przez prawie trzy miesiące przed zmasowanymi atakami z powietrza, morza i lądu. Ostatecznie poddali się 20 maja

Rosjanie okupują Mariupol

Położony na południowym wschodzie Ukrainy Mariupol jest obecnie pod kontrolą wojsk rosyjskich. Władze okupacyjne w ubiegłym tygodniu zaczęły wydawać Ukrainie ciał poległych. W ubiegłą sobotę ukraińscy urzędnicy informowali o wymianie zwłok 320 żołnierzy. 

Ok. 2,5 tys. osób, które broniły zakładów metalurgicznych Azowstal, jest obecnie przetrzymywanych w obozach jenieckich w Rosji, a także na terenie samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, w której władze sprawują prorosyjscy separatyści.

Reklama

Katastrofa humanitarna w Mariupolu

W trakcie walk Mariupol został niemal doszczętnie zniszczony. Zbombardowane zostało ok. 80-90 proc. zabudowań w mieście. Liczba ofiar wśród mieszkańców jest szacowana na co najmniej 22 tys. W mieście wciąż brakuje wody i podstawowych produktów żywnościowych. Okupant częściowo uruchomił wodociągi, jednak z powodu uszkodzeń rur czysta woda miesza się ze ściekami. Ukraiński resort zdrowia ostrzega przed niebezpieczeństwem wybuchu epidemii cholery w regionie.

Reklama

Reklama

Reklama