Reklama

Rosja: Zmobilizowani mężczyźni za darmo zamrożą nasienie

Rosyjskie władze zaakceptowały pomysł, by mężczyźni przymusowo wysłani na wojnę z Ukrainą mogli bezpłatnie zamrozić swoje nasienie. Dzięki temu w przyszłości mogliby zostać ojcami - nawet wtedy, jeśli zginą na froncie albo utracą płodność w trakcie walk. Antyputinowskie media przypomniały jednak, że rząd w Moskwie jeszcze wcześniej obiecał "prezenty" dla zmobilizowanych, chociażby dodatki do emerytury. Nie powstrzymało to jednak setek tysięcy obywateli przed ucieczką z Rosji.

Program 100-procentowej refundacji kosztów zamrożenia nasienia dla zmobilizowanych Rosjan będzie finansowany z budżetu federalnego. Będą mogły skorzystać z niego osoby wysłane na front w ramach tzw. specjalnej operacji wojskowej przeciw Ukrainie w latach 2022-2024.

O możliwość bezpłatnej konserwacji oraz przechowywania plemników apelował do premiera Michaiła Miszustina szef Związku Prawników Rosji Igor Trunow. To właśnie ten drugi poinformował, że rząd w Moskwie dał zielone światło dla tego pomysłu.

- Późniejsze nieodpłatne wykorzystanie materiału genetycznego do wspomaganego zapłodnienia jest regulowane przez prawo - przypomniał Trunow, cytowany przez prokremlowską agencję TASS.

Reklama

Niezależne media: Rosjanie uciekli z kraju, chociaż za udział w "specjalnej operacji" obiecano profity

Na początku Związek Prawników Rosji chce wystąpić o pomoc dla kilku par. W ich przypadku mężowie zostali zmobilizowani, a żony chciałyby posiadać w przyszłości dzieci. Program ma pomagać nie tylko w przypadkach, gdy mężczyzna zginie podczas walk, ale i wówczas, kiedy w wyniku poniesionych ran straci płodność.

Jak podaje niezależny portal Meduza, podczas mobilizacji we wrześniu i październiku oficjalnie powołano 300 tysięcy rezerwistów. Po ogłoszeniu, że na starcie z Ukrainą mogą przymusowo pojechać także "zwykli" obywatele, z Rosji wyjechały kolejne setki tysięcy osób - być może nawet milion.

Do pozostania w Rosji nie skłoniły ich nawet socjalne dodatki, które ma gwarantować państwo. Mają być to m.in. ponadpodstawowe świadczenia medyczne, preferencyjne rozwiązania podatkowe czy comiesięczny dodatek do emerytury.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wojna w Ukrainie 2022 | mobilizacja w Rosji

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy