Reklama

Reklama

Rosja zawiesza działania w ramach traktatu z USA o kontroli zbrojeń

Rosja poinformowała Stany Zjednoczone, że zawiesza działania kontrolne w ramach traktatu New START - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Traktat m.in. nakłada na USA i Rosję limit rozmieszczenia 1550 strategicznych głowic jądrowych, a także ich środków przenoszenia.

- Rosja została zmuszona do uciekania się do tego środka w wyniku nalegań Waszyngtonu, że nieuchronnie będzie dążyć do wznowienia działań inspekcyjnych na warunkach, które nie uwzględniają aktualnych realiów - poinformował Siergiej Ławrow. 

Proponowane przez Waszyngton warunki "tworzą też jednostronne korzyści dla Stanów Zjednoczonych i skutecznie pozbawiają Federację Rosyjską prawa do przeprowadzania kontroli na terytorium amerykańskim" - dodano. 

Kreml przekazał w zeszłym tygodniu Stanom Zjednoczonym, że kończy się czas na wynegocjowanie zastępstwa dla traktatu "Nowy START" i że jeśli wygaśnie on w 2026 roku bez alternatywy, globalne bezpieczeństwo zostanie osłabione.

Reklama

 Biden: jesteśmy gotowi do negocjowania z Rosją 

W ubiegłym tygodniu prezydent USA Joe Biden poinformował, że Stany Zjednoczone są gotowe do negocjacji nowego traktatu o redukcji broni jądrowej. Dodał jednak, że Rosja musi zademonstrować swą gotowość do negocjacji w dobrej wierze.

"Dziś moja administracja jest gotowa, by szybko negocjować nowe ramy kontroli zbrojeń, by zastąpić New START, kiedy wygaśnie w 2026 roku. Ale negocjacje wymagają chętnego partnera działającego w dobrej wierze" - napisał prezydent w oświadczeniu z okazji odbywającej się 10. konferencji przeglądowej traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

Biden dodał, że ponieważ rosyjska agresja na Ukrainę stanowi "atak na fundamentalne zasady porządku międzynarodowego", Rosja powinna zademonstrować, że jest gotowa do negocjacji. Wezwał też Chiny do rozpoczęcia rozmów w sprawie podobnych ograniczeń dotyczących broni jądrowej.

"Nie ma żadnych korzyści dla naszych narodów, ani dla świata, by opierać się znaczącemu zaangażowaniu w sprawie kontroli zbrojeń i nierozprzestrzeniania broni jądrowej" - stwierdził Biden.

New START to podpisany w 2010 i przedłużony w 2021 roku traktat, który nakłada na USA i Rosję limit rozmieszczenia 1550 strategicznych głowic jądrowych, a także ich środków przenoszenia.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy