Reklama

Reklama

Rosja zaostrza Kodeks karny. Więzienie za poddanie się

Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej przyjęła w drugim i trzecim czytaniu poprawki do Kodeksu karnego. Za dobrowolne poddanie się i odmowę udziału w działaniach wojennych lub zbrojnych będzie grozić kara więzienia. Co więcej, po raz pierwszy w ustawie pojawiły się takie sformułowania jak "mobilizacja" i "stan wojenny".

W kodeksie karnym pojawi się nowy artykuł - "dobrowolne poddanie się", za który przewidziano karę do 10 lat pozbawienia wolności - informuje niezależny portal Meduza.

Rosja zaostrza kary. Poddanie się to 10 lat więzienia

Ponadto pojawił się artykuł dotyczący szabru - za to przestępstwo grozi kara do 15 lat więzienia.

Po raz pierwszy pojawiają się także sformułowania "mobilizacja" i "stan wojenny". Jeśli do wymienionych przestępstw dojdzie w czasie mobilizacji lub stanu wojennego, będzie to okoliczność zwiększająca karę.

W ustawie przewidziano zaostrzenie kary za samowolne oddalenie się z jednostki "w czasie mobilizacji lub stanu wojennego" (do 10 lat). Odpowiedzialność karna jest także przewidziana w przypadku niestawienia się poborowych na wezwanie władz wojskowych oraz w przypadku dezercji.

Reklama

Wprowadzona zostaje również kara za niewypełnienie rozkazu dowódcy wydanego w czasie stanu wojennego, w czasie wojny lub w warunkach konfliktu zbrojnego lub prowadzenia działań zbrojnych, a także za odmowę udziału w działaniach wojennych lub zbrojnych za co grozi od dwóch do trzech lat więzienia.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy