Reklama

Reklama

Rosja. Wypowiedź Grzegorza Brauna wykorzystana przez rosyjską propagandę

W kontrolowanej przez Kreml telewizji wykorzystano nagrania z antyukraińskiego marszu i pikiety, które odbyły się w Warszawie. Zacytowano także Grzegorza Brauna, zachęcającego do udziału w manifestacji. - Nasz przekaz adresujemy nie do Ukraińców, a do Polaków, rodaków, licząc na to, że będą oni wywierać nacisk polityczny, społeczny na władze RP - mówi na nagraniu poseł Konfederacji. Naczelna rosyjska propagandystka Olga Skabiejewa przytoczyła także słowa Jarosława Kaczyńskiego i wyrwaną z kontekstu wypowiedź Michała Kamińskiego.

Prowadząca Olga Skabiejewa, która słynie z antyukraińskiech wypowiedzi, w propagandowym programie "60 minut" stwierdziła, że nawet "rusofobiczne państwa" zaczynają rozumieć, że "nie przetrwają zimy bez rosyjskiego gazu". Jako przykład podała marsz i pikietę, które odbyły się 24 września w Warszawie pod hasłem "Stop ukrainizacji Polski", a zostały zorganizowane przez Konfederację Korony Polskiej. 

Skabiejewa przekazała, że warszawiacy nie zgadzają się z działaniami rządu o pomocy Ukrainie, które "uderzają w ich kieszenie". - Żądają, aby władze przestały maskować swoje złodziejstwo pomocą dla Ukrainy - powiedziała. 

Reklama

Słowa Grzegorza Brauna wykorzystane przez kremlowską propagandę

W programie cytowano także Grzegorza Brauna - chodzi o wypowiedź, którą polityk zamieścił w mediach społecznościowych przed protestem. - Nasz przekaz adresujemy nie do Ukraińców, a do Polaków, rodaków, licząc na to, że będą oni wywierać nacisk polityczny, społeczny na władze RP, które prowadzą działania i zaniechania, skutkujące depolonizacji Polski i ukrainizacją Polski, czego rozliczne przykłady mamy w okolicy, choćby za mną na Okrąglaku barwy obcego państwa na miejscu przynależnym gospodarzowi, a biało-czerwona (flaga - red.) w drugiej kolejności. 

Rosyjska propagandystka wykorzystała także wyrwaną z kontekstu wypowiedź wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego, który rzekomo miał stwierdzić, że 'Ukraińcy walczą o prawa do bycia homoseksualistami". Chociaż Skabiejewa podkreśliła, że jest to dosłowny cytat, wypowiedź brzmiała inaczej.  

- Ta wojna jest wojną przede wszystkim wartości. Ukraińcy dzisiaj umierają za prawo bycia homoseksualistą, za prawo bycia lewakiem, prawakiem, katolikiem, prawosławnym bądź ateistą i za prawo wybierania własnego prezydenta, posła, senatora, czy kogokolwiek się tam ma - powiedział wicemarszałek Senatu w rozmowie z Radiem Zet. 

Skabiejewa przytoczyła Rosjanom także wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który "zamiast pomagać Polakom" radzi, by przetrwać zimę, dzięki kupieniu nie trzech ton, a półtorej tony węgla.

Reklama

Reklama

Reklama