Reklama

Reklama

Rosja wpisała ich na "czarną listę". To 41 obywateli Australii

Rosji wprowadziły w piątek zakaz wjazdu na terytorium kraju dla 41 obywateli Australii. Wśród nich są pracownicy australijskich stacji telewizyjnych. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło w wyniku działań wojennych 39 przedstawicieli tego zawodu - podał minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko, powołując się na dane Narodowego Związku Dziennikarzy.

Władze Rosji wprowadziły w piątek zakaz wjazdu na terytorium kraju dla 41 obywateli Australii - poinformowała agencja Reutera, powołując się na ministerstwo spraw zagranicznych w Moskwie.

Wśród osób objętych zakazem są dziennikarze z australijskich stacji Sky News, ABC, 7NEWS i Nine News, a także szefowie przemysłu zbrojeniowego. 

Wojna na Ukrainie. Zginęło 39 dziennikarzy

Z kolei minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko przekazał, że od rozpoczęcia wojny w Ukrainie zginęło 39 dziennikarzy. Nie sprecyzował, czy są w tej liczbie dziennikarze, którzy zgłosili się na front i polegli z bronią w ręku, czy też jedynie zabici na skutek ostrzałów i zamordowani przez rosyjskie wojsko.

Reklama

"Życie 39 dziennikarzy zabrała nam Rosja od początku wojny zakrojonej na szeroką skalę. Przez 8 lat straciliśmy ich jeszcze więcej" - napisał minister na Telegramie.

"Dziś, w Dniu Pamięci o Poległych Dziennikarzach czcimy pamięć naszych bojowników na pierwszej linii frontu informacyjnego. Być dziś dziennikarzem, to być gotowym oddać życie, by cały świat dowiedział się prawdy" - dodał Tkaczenko.

Uczczenie pamięci pracowników mediów

Portal Ukrainska Prawda przypomniał, że Dzień Pamięci o Poległych Dziennikarzach został na Ukrainie ustanowiony w 2007 roku i jest obchodzony w trzeci piątek września.

Jego celem jest uczczenie pamięci pracowników mediów, którzy zginęli podczas wykonywania obowiązków służbowych. 16 września 2000 roku, za prezydentury Leonida Kuczmy, został porwany, a następnie zamordowany przez funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa założyciel Ukrainskiej Prawdy Heorhij Gongadze

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy