Reklama

Reklama

Rosja: Władimir Putin zadecydował o demobilizacji. Część żołnierzy nie będzie walczyć

Władimir Putin polecił zdemobilizować studentów z Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, których wcześniej powołano do służby wojskowej - przekazał rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow, cytowany przez prokremlowską agencję Ria Nowosti. Zgodnie z decyzją Putina, studenci zostaną odesłani do domów i będą mogli kontynuować naukę.

Dmitrij Pieskow powiadomił w niedzielę, że decyzja Władimira Putina dotyczy studentów, których zmobilizowano zanim tzw. DNR i ŁNR zostały "włączone" do Rosji.  

Przypomnijmy, władze w Rosji po przeprowadzeniu pseudoreferendów w ukraińskich obwodach charkowskim, chersońskim, ługańskim i donieckim zadecydowały o przyłączeniu tych terenów w skład Federacji Rosyjskiej. Decyzja o aneksji ukraińskich terenów nie została uznana przez społeczność międzynarodową. 

- Siły milicji ludowej zostały połączone z siłami zbrojnymi Federacji Rosyjskiej po wejściu DNR i ŁNR w skład Rosji. Putin polecił przeprowadzić demobilizację studentów i zorganizować ich powrót do miejsca nauki - powiedział Pieskow, cytowany przez rosyjskie media.  

Reklama

Jak dodał, żołnierze zwolnieni ze służby mają zostać "odesłani do domu i kontynuować naukę".  

Mobilizacja w Rosji. Wezwania na wojnę dostają... zaginieni na wojnie

Zgodnie z decyzją Władimira Putina, od 21 września w Rosji rozpoczęła się "częściowa" mobilizacja na wojnę w Ukrainie. Według prokremlowskich mediów, mobilizacja objęła 300 tys. żołnierzy. Wśród informacji przekazywany po zakończeniu mobilizacji pojawiły się rozbieżności w liczbie żołnierzy - jak przekazywał Putin zmobilizowano 50 tys. Rosjan, natomiast minister obrony Siergiej Szojgu mówił o 87 tys

Mimo że władze w Rosji twierdzą, że mobilizacja została zakończona, na początku listopada zaczęły pojawiać się informacje, że wezwania otrzymują przeciwnicy lokalnych polityków, a także osoby, które zaginęły na wojnie w Ukrainie.

Reklama

Reklama

Reklama