Reklama

Reklama

Rosja traci rakiety na potęgę. Media: Ściągają je z Afryki

Ja donosi ukraiński wywiad, Rosja traci w czasie wojny swój najcenniejszy sprzęt - rakiety. Ich zasoby miałyby skurczyć się nawet do 45 proc. Tymczasem zagraniczne media informują, że braki w uzbrojeniu Rosjanie chcą uzupełnić poprzez transport sprzętu z innych państw. Część z nich może być ściągana m.in. z Syrii.

Przedstawiciel wywiadu Wadym Skibicki ocenił w rozmowie z portalem RBK-Ukraina, że sytuacja z rakietami w Rosji jest "trudna". "Według naszych szacunków zostało im nie więcej niż 45 proc. tych rakiet, które mieli przed rozpoczęciem wojny" - powiedział w opublikowanym w sobotę wywiadzie.

Rosji brakuje rakiet. Wywiad: 45 proc. zasobów

Według Skibickiego "w szczególności trudna jest sytuacja z Iskanderami", których zostało najwyżej ok. 20 proc. w porównaniu z zasobami sprzed ataku.

Trudna sytuacja dotyczy też pocisków Kalibr. W związku z tym, że Rosja nie posiada ich wiele, wojsko wykorzystuje Ch-22 i S-300, ale - jak dodał - te zapasy maleją.

Reklama

Broń precyzyjnego rażenia, którą dysponuje rosyjskie wojsko, jest "na granicy" wyczerpania - uważa Skibicki.

Rosja traci rakiety. Media: Ściąga je z Syrii

O tym, że Rosja traci swoje zasoby rakietowe w zastraszającym tempie, mogą świadczyć doniesienia zagranicznych mediów. Izraelska telewizja twierdzi, że rosyjskie wojsko ściąga z Syrii systemy rakietowe S-300

Miały być one zapakowane na statki w portowym mieście Taurus. Według ustaleń sprzęt ten ma być wykorzystywany w wojnie w Ukrainie.

Wywiad ukraiński szacuje, że Rosji zostało 30-40 pocisków hiperdźwiękowych Kindżał. Przedstawiciel HUR zaznacza przy tym, że rakiety te nie trafiły do masowej produkcji. Wskazuje, że jest to skuteczna broń, którą wojsko rosyjskie wykorzystuje, by demonstrować swoją siłę Ukrainie i jej partnerom.

Strona ukraińska prognozuje, że rosyjska armia zacznie w większym stopniu używać innego rodzaju uzbrojenia. Jak zaznaczono, obecnie Rosja aktywnie stosuje systemy rakietowe Uragan i Smiercz. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy