Reklama

Rosja testowała rakietę Sarmat. "Trafiła w cele na Kamczatce"

Rosja przeprowadziła udane testy nowej międzykontynentalnej rakiety balistycznej RS-28 Sarmat, znanej jako "Szatan II" - twierdzą propagandowe media. Według przedstawicieli rosyjskiego resortu obrony, cytowanych przez agencję Ria Novosti, Sarmat jest w stanie "pokonać wszelkie systemy obrony przeciwrakietowej". Informację o wystrzeleniu rakiety potwierdził Pentagon.

Według informacji agencji Reutera, rosyjskie wojsko przekazało prezydentowi Władimirowi Putinowi, że rakieta została wystrzelona z kosmodromu Plesiecka na północnym zachodzie kraju i trafiła w cele na półwyspie Kamczatka na dalekim wschodzie.

Oznacza to, że rakiety pokonały dystans blisko 6 tys. kilometrów.

Według Putina, cytowanego przez propagandowe media Kremla, Sarmat to strategiczna broń, której "nie ma nigdzie indziej i która da do myślenia tym, którzy próbują zagrozić Rosji".

"Szatan II". Superciężki pocisk balistyczny

Nagranie z testów wystrzelenia rakiety opublikował na Twitterze Ilja Ponomariow, deputowany do Dumy Państwowej z Nowosybirska w latach 2007-2016. Był jedynym deputowanym, który głosował przeciw aneksji Krymu.

Reklama

RS-28 Sarmat, potocznie znany jako "Szatan II" jest rosyjskim superciężkim międzykontynentalnym pociskiem balistycznym napędzanym paliwem płynnym, który jest opracowywany przez Biuro Projektów Rakiet Makiejew od 2009 roku.

Sarmat jest jedną z sześciu nowych rosyjskich broni strategicznych ujawnionych przez prezydenta Rosji Władimira Putina w marcu 2018 r.

Pentagon: Rutynowa operacja

Amerykański Departament Obrony poinformował w środę, że Rosja powiadomiła Stany Zjednoczone o testowym wystrzeleniu międzykontynentalnego pocisku balistycznego.

Pentagon uważa, że była to "rutynowa" operacja, która nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych - podaje agencja Reutera.


Polsatnews.pl
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Ukraina | Wojna w Ukrainie 2022

Reklama

Reklama

Reklama