Reklama

Reklama

Rosja słabnie w powietrzu. Wywiad: Więcej traci niż jest w stanie produkować

Rosja z uwagi na słabe wyszkolenie, utratę doświadczonych załóg i inne problemy nie powinna w najbliższych miesiącach zdobyć przewagi powietrznej w wojnie na Ukrainie - poinformował brytyjski wywiad. W komunikacie opublikowanym przez tamtejszy resort obrony czytamy także, że straty samolotów znacznie przewyższają rosyjskie zdolności do produkcji nowych maszyn.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony podsumowało śledztwo przeprowadzone przez tamtejszy wywiad dotyczące możliwości rosyjskich sił powietrznych w wojnie na Ukrainie.

Resort przypomniał, że 3 listopada Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walery Załużny poinformował, iż Rosja straciła ponad dwa razy więcej samolotów na Ukrainie niż w wojnie w Afganistanie. 

"To 278 straconych rosyjskich samolotów na Ukrainie wobec 119 samolotów w Afganistanie" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na Twitterze.

Brytyjski wywiad: Straty samolotów przewyższają możliwości produkcyjne Rosjan

Jako główne powody utrzymującego się braku przewagi powietrznej Rosjan, brytyjski wywiad wskazuje m.in. słabe wyszkolenie pilotów oraz utratę doświadczonych załóg.

Reklama

"Choć nie jesteśmy w stanie niezależnie zweryfikować tych danych, utrzymujący się brak przewagi powietrznej Rosji jest prawdopodobnie pogłębiany przez słabe wyszkolenie, utratę doświadczonych załóg i zwiększone ryzyko w związku z prowadzeniem bliskiego wsparcia powietrznego w gęstych strefach obrony powietrznej. Jest mało prawdopodobne, by w ciągu najbliższych kilku miesięcy to się zmieniło - informuje wywiad.

W komunikacie dodano, że straty samolotów prawdopodobnie znacznie przewyższają zdolności Rosjan do produkcji nowych maszyn. 

"Czas potrzebny na wyszkolenie kompetentnych pilotów dodatkowo zmniejsza zdolność Rosji do odbudowy bojowych zdolności powietrznych" - poinformował brytyjski wywiad.

Reklama

Reklama

Reklama