Reklama

Reklama

Rosja skarży się na Turcję. Chodzi o drony sprzedane Ukrainie

Rosja złożyła skargę do tureckich urzędów w związku ze sprzedażą dronów Bayraktar TB2 Ukrainie. Jeden z tamtejszych urzędników wyjaśnił, że transakcję przeprowadzono przez prywatną firmę, a Ukraina kupiła je jeszcze przed wojną.

Bayraktar TB2 to maszyna o długości 6,5 metra i 12-metrowej rozpiętości skrzydeł. Może pokonać maksymalnie 4 tys. km. Dron tureckiej produkcji porusza się z prędkością do 222 km na godzinę, a praktyczny pułap, na którym może operować, wynosi 6750 metrów. 

To również potężna siła Ukraińców w walce z rosyjskim agresorem.

Wojna w Ukrainie. Rosja "skarży się" Turcji

Jak doniósł Reuters, jeden z tureckich urzędników wysokiego szczebla podał, że Rosja złożyła skargę w związku ze sprzedażą tych dronów Ukrainie. W odpowiedzi na nią poinformowano, że Baykar Technologies to firma prywatna, a Ukraina zakupiła sprzęt jeszcze przed wojną, w 2019 roku.

Reklama

Do 24 lutego kraj ten miał na pewno 12 sztuk w gotowości. Do tego kolejne 24 zamówione z końcem ubiegłego roku.

- Rosjanie są zdenerwowani i od czasu do czasu narzekają na tę sprzedaż dronów - powiedział urzędnik.

Turcja stara się odgrywać rolę mediatora między Rosją a Ukrainą. Była gospodarzem niektórych rozmów pokojowych. Obecnie pracuje nad spotkaniem prezydentów Zełenskiego i Putina.

Podziękowanie za "superbroń"

Pod koniec marca doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak podziękował twórcy dronów wykorzystywanych przez jego państwo za "superbroń".

"Rosyjskie wozy bojowe nieskazitelnie płoną na naszych pięknych polach. I będą płonąć dalej. Bo Bayraktary idealnie wypełniają wszelkie zadania - niezauważalnie, strasznie, niszczycielsko" - napisał wówczas.

Bayraktar TB2 również w Polsce

Bezzałogowe systemy powietrzne Bayraktar TB2 wejdą również wyposażenia polskiego wojska już jesienią tego roku - poinformował pod koniec marca wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

- Rozpoczynając negocjacje ze stroną turecką odnośnie do bezzałogowych systemów powietrznych Bayraktar, mieliśmy świadomość tego, że to broń naprawdę sprawdzona na polu walki. Ona, według naszych informacji, rewelacyjnie się spisywała. Stąd też decyzja - powiedział w Polskim Radiu 24.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy