Reklama

Reklama

Rosja: Putin podpisał ustawy w sprawie aneksji ukraińskich obwodów

Władimir Putin podpisał federalne ustawy konstytucyjne o przyjęciu nowych terytoriów w skład Rosji i utworzeniu nowych podmiotów Federacji - powiadomił prokremlowski portal Ria Nowosti. W skład Federacji Rosyjskiej mają wejść okupowane obwody zaporoski i chersoński oraz tzw. Ługańska Republika Ludowa i Doniecka Republika Ludowa.

Jak informują prokremlowskie media, dokumenty podpisane przez Władimira Putina o przyjęciu czterech nowych terytoriów w skład Rosji i utworzeniu nowych podmiotów federacji zostały opublikowane w środę na portalu informacji prawnej.  

Według zapisów czterech ustaw, od dnia przyjęcia do 1 stycznia 2026 roku na terenach obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego obowiązywać będzie "okres przejściowy". Osoby mieszkające na "przyłączonych" terenach, które wyjechały do Rosji po złożeniu dokumentów i przysięgi obywatela Federacji Rosyjskiej otrzymają obywatelstwo.  

Reklama

Z zapisów ustaw wynika również, że do 1 czerwca 2023 roku zostaną utworzone "organy terytorialne federalnych organów wykonawczych". 

Obowiązki przywódcy tzw. Donieckiej Republiki Ludowej ma sprawować Denis Puszylin, Ługańskiej Republiki Ludowej - Leonid Pasiecznik, p.o. mera obwodu zaporoskiego - Jewhen Balicki, a obwodu chersońskiego - Wołodymyr Saldo

Aneksja czterech ukraińskich obwodów  

W piątek 30 września na Kremlu ogłoszono aneksję czterech ukraińskich obwodów: donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego. Decyzję podjęto po przeprowadzeniu "referendów" na okupowanych obwodach.  

Po oświadczeniu Putina o aneksji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył wniosek o przyjęcie do NATO w trybie przyspieszonym. Przyłączenie terenów ukraińskich do Rosji nie jest uznawane przez państwa Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone Ameryki.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy