Reklama

Reklama

Rosja przeprowadzi referendum w DRL. "Plany są na zaawansowanym etapie"

Rosja prawdopodobnie jest na zaawansowanym etapie planowania referendum w tzw. Donieckiej Republice Ludowej - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony. Resort podkreśla jednak, że nie jest jasne, czy decyzja o przeprowadzeniu głosowania już zapadła.

Brytyjski resort obrony przekazał najnowsze informacje dotyczące planowanego przez Rosję referendum w tzw. Donieckiej Republice Ludowej. Ministerstwo przywołało w komunikacie doniesienia rosyjskich mediów z 11 sierpnia.

"11 sierpnia 2022 roku rosyjskie media podały, że Dienis Puszylin, szef tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), powiedział, że termin referendum w sprawie przyłączenia DRL do Rosji zostanie ogłoszony po jego całkowitym wyzwoleniu" - informuje resort.

Zaawansowany etap planowania

Brytyjczycy podkreślają, że w czerwcu 2022 roku dziennikarze śledczy opublikowali dowody na strategię planowania przez DRL takiego referendum i zapewnienia, że co najmniej 70 procent głosów będzie za przyłączeniem do Rosji. 

Reklama

"Prawdopodobnie Rosja jest na zaawansowanym etapie planowania przeprowadzenia referendum, choć nie jest jasne, czy ostateczna decyzja o przeprowadzeniu głosowania została już podjęta

"Kreml prawdopodobnie uzna dotychczasowe fiasko wojska w zajęciu całości obwodu donieckiego za komplikację w realizacji swoich maksymalistycznych celów na Ukrainie" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Reklama

Reklama

Reklama