Reklama

Reklama

Rosja: Owsiannikowa na federalnej liście poszukiwanych. Krytykowała wojnę

Marina Owsiannikowa została umieszczona na federalnej liście poszukiwanych - informuje "The Moscow Times". Była dziennikarka państwowej telewizji jawnie potępiła inwazję na Ukrainę, a za swoją jednoosobową demonstrację umieszczono ją w areszcie domowym. Mąż kobiety przekazał w zeszłym tygodniu, że Owsiannikowa uciekła wraz ze swoją 11-letnią córką.

Dziennikarka Marina Owsiannikowa w rosyjskiej telewizji propagandowej pracowała od 2003 roku. Po wybuchu wojny o kobiecie zrobiło się głośno z uwagi na wyrażaną przez nią krytykę inwazji na Ukrainę. 

Rosja. Marina Owsiannikowa poszukiwana

W marcu podczas programu w Kanale 1, gdzie Owsiannikowa była producentką, pokazała na wizji planszę z antywojennym napisem. 

Później Owsiannikowa pojawiła się w pobliżu Kremla z plakatem, na którym widniało hasło: "Ile jeszcze dzieci musi umrzeć, zanim przestaniecie?" 

"W związku z tą jednoosobową demonstracją, dziennikarka została umieszczona przez sąd w areszcie domowym za 'rozpowszechnianie fałszywych wiadomości o armii'. Wcześniej została też ukarana grzywną za obrażanie sił zbrojnych" - pisze "The Moscow Times".

Reklama

Marina Owsiannikowa uciekła z aresztu domowego

Jak wynika z informacji gazety, w ubiegłym tygodniu mąż Owsiannikowej przekazał, że kobieta uciekła z aresztu domowego, zabierając ze sobą 11-letnią córkę. 

Nie jest jasne, czy dziennikarka ukrywa się w Rosji, czy wyjechała za granicę. 

Jeśli dojdzie do rozprawy kobiecie grozi do 10 lat więzienia za rozpowszechnianie fałszywych informacji o siłach zbrojnych. 

Rosja. Dziennikarze i opozycjoniści karani za prawdę o wojnie

Po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę na rosyjskiej liście poszukiwanych umieszczono pod podobnymi zarzutami wielu przedstawicieli mediów i opozycji. "W tym dziennikarza śledczego Andrieja Soldatowa oraz dziennikarzy Aleksandra Nevzorowa i Michaela Nacke" - przypomina gazeta.

Kary nie uniknął radny Aleksiej Gorinow, który podczas spotkania w marcu krytykował inwazję Rosji na Ukrainę. Gdy tylko wideo z jego wystąpienia obiegło sieć, przeciwko Gorinowowi ruszyła cała machina państwowa, starająca się zamknąć radnemu usta. W lipcu został skazany na siedem lat kolonii karnej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy