Reklama

Rosja: Opozycyjny polityk skazany za "rozpowszechnianie fałszywych informacji"

"Opozycyjny polityk Ilja Jaszyn został skazany przez sąd w Moskwie na osiem i pół roku kolonii karnej za świadome rozpowszechnianie fałszywych informacji. Prokurator żądał wyroku większego o rok" - poinformował w piątek rosyjski opozycyjny portal Meduza.

Ponadto po odbyciu kary Jaszyn będzie miał zakaz korzystania z Internetu przez cztery lata.

Sprawę karną przeciwko Jaszynowi wszczęto z powodu transmitowanej na żywo wypowiedzi w Internecie. Dotyczyła ona tematu zabijania przez rosyjskich żołnierzy cywilów w Buczy leżącej pod Kijowem. 

Według prokuratury polityk rozpowszechniał "świadomie fałszywe informacje" z "motywów nienawiści politycznej", mimo że wiedział, iż Rosja podejmuje działania "w celu utrzymania pokoju i bezpieczeństwa".

Szczegóły zatrzymania. "Nie przyznał się do winy"

Jaszyn nie przyznał się do winy. Powiedział, że w swojej wypowiedzi przytoczył zarówno stanowisko Ukrainy w sprawie zabójstw w Buczy, jak też zdanie rosyjskiego ministerstwa obrony oraz raporty niezależnych dziennikarzy.

Reklama

Ilja Jaszyn został zatrzymany pod koniec czerwca. Początkowo otrzymał wyrok 15 dni aresztu za "niepodporządkowanie się policji". 

Areszt następnie przedłużono, a w lipcu wszczęto sprawę karną, w której obecnie został skazany

Był burmistrzem moskiewskiej dzielnicy Krasnosielskiej oraz bliskim współpracownikiem zamordowanego w 2015 roku byłego wicepremiera Rosji Borysa Niemcowa.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ilja Jaszyn | Rosja | Ukraina | Skazany

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy