Reklama

Reklama

Rosja obawia się o bezpieczeństwo Krymu. "Trzeba wyeliminować braki"

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew wezwał do wzmocnienia środków bezpieczeństwa na okupowanym Krymie. Powodem ma być "wysoki poziom zagrożenia terrorystycznego". Patruszew obawia się działań sabotażowych na terenie półwyspu. A to wszystko na tle "operacji specjalnej" w Ukrainie - pisze agencja UNIAN.

- W wielu potencjalnie niebezpiecznych obiektach na Krymie brakuje zabezpieczeń fizycznych i technicznych. Proszę szefów regionów o natychmiastowe wyeliminowanie istniejących braków - wezwał Nikołaj Patruszew. 

Rosja obawia się o Krym. "Zagrożenia terrorystyczne"

"Według Sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji konieczność ta wiąże się z 'wysokim poziomem zagrożeń sabotażowych i terrorystycznych' na tle wojny w Ukrainie" - poinformowała agencja Interfax. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa dodał, że na okupowanym półwyspie znacznie wzrosła liczba przestępstw popełnianych z użyciem broni

- Konieczne jest dostosowanie planów antyterrorystycznych do poziomu zagrożeń i zwiększenie skuteczności przewidzianych w nich środków - podkreślił Patruszew. 

Reklama

Dodał też, że rosyjskie służby specjalne i funkcjonariusze organów ścigania zapobiegli 12 przestępstwom "terrorystycznym" na Krymie. Rzekomo uniemożliwiono na półwyspie próbę dokonania zamachu terrorystycznego przez członków "Prawego Sektora" -  to ukraińska opozycyjna partia polityczna o nacjonalistycznych poglądach.

Krym a Rosja. Okupacja trwa

Krym został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku. Większość społeczności międzynarodowej nie uznaje półwyspu jako części terytorium Federacji Rosyjskiej

Od wybuchu wojny w lutym Ukraina uderzyła w kilka rosyjskich baz wojskowych na Krymie. 16 sierpnia pociski uderzyły w skład amunicji w pobliżu miasta Dżankoj. "Potem na Moście Kerczeńskim utworzyły się długie kolejki ludzi chcących opuścić Krym" - przypomina UNIAN.

Na początku października na lotnisku Belbek koło Sewastopola doszło do wybuchu i pożaru. W Rosji - pisze UNIAN - mówiono, że przyczyną był samolot, który zjechał z pasa startowego i zapalił się.

Reklama

Reklama

Reklama