Reklama

Reklama

Rosja kontroluje lotnisko na Białorusi. "Stacjonują tam Iskandery"

Białoruś przekazała Rosji pełną kontrolę nad lotniskiem Ziabrauka w obwodzie homelskim. Leży ono przy granicy z Ukrainą - powiadomił w czwartek przedstawiciel sztabu generalnego armii Ukrainy. Jak sprecyzował, w Ziabrauce trwa budowa bazy wojskowej. - Stacjonują tam także systemy Iskander i S-400 - wyliczał.

Jak przekazał ukraiński generał Ołeksij Hromow, na terenie lotniska Ziabrauka znajduje się dywizjon rakietowy systemu operacyjno-taktycznego Iskander-M oraz dywizjon rakietowy S-400 Triumf sił zbrojnych Rosji. Według niego strona białoruska przygotowuje się również do przyjęcia od Kremla kompleksu Iskander. W bazie położonej 60 km na południowy wschód od Mińska trwa budowa hangarów przeznaczonych dla tych systemów.

W sierpniu białoruscy wojskowi mają odbyć szkolenie w Wojskowej Akademii Kosmicznej im. Możajskiego w Petersburgu. Dodatkowo - według danych ukraińskiego sztabu - na Białorusi odbywają się "zajęcia polityczne" dla tamtejszych żołnierzy wojsk specjalnych i powietrznodesantowych, w trakcie których funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa oraz białoruscy oficerowie przekonują o konieczności udziału białoruskiego wojska w "operacji specjalnej" w Ukrainie. 

Reklama

Ukraina spodziewa się białoruskich "działań demonstracyjnych"

Rosyjska propaganda określa tak rosyjską inwazję na ten kraj. Według Hromowa byli wojskowi, zwłaszcza sił powietrznych, są werbowani do możliwego udziału w wojnie na Ukrainie w ramach prywatnej firmy wojskowej Liga.

Przedstawiciel sztabu powiadomił, że Ukraina spodziewa się dalszych białoruskich "działań demonstracyjnych" przy swojej granicy, a także nie wyklucza działania grup dywersyjnych w obwodach rówieńskim, żytomierskim, wołyńskim i kijowskim oraz możliwych prowokacji rosyjskich służb specjalnych na Białorusi (by oskarżyć o nie stronę ukraińską). W dalszym ciągu prawdopodobieństwo bezpośredniego ataku ze strony białoruskich sił zbrojnych jest oceniane jako niskie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy