Reklama

Rosja: Kapłan zamienił słowa modlitwy. Patriarcha Cyryl wydał mu zakaz posługi

Patriarcha Cyryl zakazał posługi moskiewskiemu duchownemu, który w modlitwie "Za świętą Rosję" zastąpił słowo "zwycięstwo" słowem "pokój" - przekazał rosyjski niezależny portal informacyjny, powołując się na dekret opublikowany na stronie diecezji moskiewskiej. W sprawie toczy się postępowanie.

Zakaz dotyczy sprawowania posługi przez Jana Kowala, kleryka z cerkwi św. Andrzeja Apostoła. Jak wynika z dekretu Cyryla wydanego w czwartek, duchowny otrzymał zakaz do "czasu zakończenia rozpatrywania sprawy w komisji dyscyplinarnej". Czyn duchownego został uznany za "samowolę"

Rosja: Duchowny modlił się za pokój, a nie zwycięstwo 

Według kanału "Chrześcijanie przeciw wojnie" w serwisie Telegram, duchowny dostał zakaz po tym, jak parafianie złożyli donos

Portal przekazał, że Kowal miał zamienić słowo "zwycięstwo" na słowo "pokój" w modlitwie "Za świętą Rosję". Jest to modlitwa, która we wrześniu została wysłana do wszystkich diecezji rosyjskiego kościoła prawosławnego w celu obowiązkowego czytania

Reklama

Nie wskazano, w którym fragmencie modlitwy duchowny miał zamienić słowo "zwycięstwo" na słowo "pokój". Według rosyjskich dziennikarzy, kapłan zamienił słowa w fragmencie "daj nam swoją siłę zwycięstwa" na "daj nam swoją moc pokoju". 

W obowiązkowej modlitwie wierni proszą m.in: o "moc zwycięstwa", "obalenie planów zazdrosnych o jedność rosyjskiego kościoła", a także "wzmocnienie wojowników i obrońców ojczyzny".

Ukraiński portal Fokus przypomniał, że patriarcha Cyryl w ubiegłym miesięcy zalecał duchownym wzięcie udziału w wojnie w Ukrainie, a pozostałych obywateli wezwał do zbierania funduszy na finansowanie kampanii wojskowej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | patriarcha Cyryl | Wojna w Ukrainie 2022

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy