Reklama

"Rosja już przegrała wojnę w Ukrainie". Biały Dom o porażce Władimira Putina

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki stwierdziła, że "Rosja przegrała już wojnę w Ukrainie". Dodała, że Stany Zjednoczone dokładają wszelkich starań, aby wzmocnić pozycję Ukrainy, zarówno przy stole negocjacyjnym, jak i na polu bitwy.

- W swoim mniemaniu Rosja przegrała już wojnę w Ukrainie, skoro nie osiągnęła żadnego z początkowych celów, jakie wyznaczyła sobie przed rozpoczęciem inwazji - przekazała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki w wypowiedzi dla Ukrinformu, cytowanej w czwartek przez agencję.

Psaki powiedziała również, że rosyjski przywódca Władimir Putin nie zobaczy swoich żołnierzy maszerujących przez ulice Kijowa, a Rosji nie uda się ostatecznie zniszczyć integralności terytorialnej Ukrainy i odebrać jej suwerenności.

- Putin chciał, aby to był moment, który podzieli NATO, podzieli Zachód. Jasno widać, że tak nie jest - skomentowała przedstawicielka Białego Domu.

Reklama

Psaki podkreśliła, że Stany Zjednoczone dokładają wszelkich starań, aby wzmocnić pozycję Ukrainy, zarówno przy stole negocjacyjnym, jak i na polu bitwy. 

Pentagon: Broń i amunicja docierają do Ukraińców

- Ostatnie ataki rakietowe Rosji na infrastrukturę krytyczną w Ukrainie nie wpłynęły na zdolność do dostarczania wsparcia wojskowego żołnierzom ukraińskim - poinformował w środę rzecznik Pentagonu John Kirby, dodając, że pomoc cały czas jest wysyłana.

- Rosjanie próbowali zniszczyć to, co uważamy za cele krytycznej infrastruktury na zachodzie Ukrainy, w tym miejsca dostaw energii, węzły transportowe i tak dalej. Postrzegamy to jako próbę podważenia zdolności Ukrainy do odbudowy swoich sił - mówił Kirby.

Zapewnił, że pomimo rosyjskich ataków Stany Zjednoczone zachowują wszelkie możliwości dostarczania pomocy wojskowej Ukrainie, w tym systemów uzbrojenia. Według Kirby'ego USA i inne kraje zachodnie mają wiele sposobów na transport niezbędnej pomocy do Ukrainy. 

- Wiemy, że materiały, broń i amunicja docierają do Ukraińców - oświadczył rzecznik Pentagonu.

W środę Rosjanie atakowali Charków, Dniepr i Czerkasy. Poza tym pojawiły się doniesienia o wybuchach w Nikołajewie i w rejonie browarskim w obwodzie kijowskim.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Pentagon | Jen Psaki | Wojna w Ukrainie 2022

Reklama

Reklama

Reklama