Reklama

Reklama

Rosja: Jest zgoda na mobilizację skazanych za ciężkie przestępstwa

Duma Państwowa przyjęła poprawki do ustawy o mobilizacji, zgodnie z którymi możliwy będzie pobór do wojska osób skazanych za popełnienie ciężkich przestępstw, w tym zabójstw - podał niezależny portal Meduza.

Duma przyjęła poprawki w drugim czytaniu. Zakaz poboru wciąż będzie dotyczył skazanych na podstawie kodeksu karnego m.in. za terroryzm, zdradę państwową, publiczne wezwania do działań ekstremistycznych.

Putin wydał 21 września dekret o częściowej mobilizacji na wojnę w Ukrainie. Według oficjalnych przekazów Kremla pobór obejmuje około 300 tys. rezerwistów, lecz w ocenie Meduzy mobilizacja może objąć nawet 1,2 mln mężczyzn, głównie spoza dużych miast.

Do udziału w wojnie werbowani są też więźniowie. Werbunek w więzieniach w Rosji prowadził - według niezależnych mediów rosyjskich - osobiście Jewgienij Prigożyn, rosyjski biznesmen, który - jak się uważa - finansuje "grupę Wagnera", czyli prywatną firmę wojskową pracującą dla Kremla. 

Reklama

Wojna w Ukrainie. Na froncie walczy 8 tys. najemników "grupy Wagnera"

Do walki na Ukrainie skierowano ponad 8 tys. najemników z rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej znanej jako grupa Wagnera - poinformował w czwartek wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). Dodano, że większość z nich to więźniowie, którzy też stanowią największy odsetek zabitych.

Większość wagnerowców znajduje się w oddziałach wzdłuż linii walk - zaznaczono w opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie.

Reklama

Reklama

Reklama