Reklama

Rosja chce wchłonąć część Donbasu. Szykuje referenda

Głosowania w sprawie "przyłączenia" do Rosji samozwańczych republik donieckiej i ługańskiej w Donbasie odbędą się w połowie maja - ustalił niezależny rosyjski portal Meduza. Jak dodał, kolejne referendum - tym razem w sprawie utworzenia tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej - zostanie zorganizowane w tym samym terminie.

Jak podają niezależni rosyjscy dziennikarze, w połowie maja w tzw. Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL) i Donieckiej Republice Ludowej (DRL) powinny odbyć się referenda w sprawie "przyłączenia" do Rosji. Dwa źródła bliskie administracji prezydenta Władimira Putina wymieniły daty 14 i 15 maja. 

Tzw. republiki mogą być "przyłączone" do Rosji w granicach uznanych przez nią 21 lutego, czyli obejmując całe obwody ługański i doniecki.

Możliwe referendum w Chersoniu. Rosja chce kolejnej "republiki ludowej"

W tych samych dniach w obwodzie chersońskim, częściowo okupowanym przez Rosję, może odbyć się referendum w sprawie ogłoszenia "niepodległości" i utworzenia tzw. Chersońskiej Republiki Ludowej, na kształt DRL i ŁRL. W dalszej kolejności "republika" także może być włączona do Rosji - twierdzą rozmówcy Meduzy.

Reklama

Według źródeł pierwotnie referenda zaplanowano na koniec kwietnia, ale były kilka razy przenoszone w związku z niepowodzeniami rosyjskiej armii na froncie. Zaznaczono, że daty mogą znów się zmienić z tego samego powodu.

Rozmówcy Meduzy podkreślają, że pracownicy administracji Putina nie uważają, iż Rosja powinna przyłączać "depresyjne regiony". Jest to jednak życzenie "najwyższego kierownictwa", czyli prezydenta. Portal zaznacza, że rosyjskie ministerstwo obrony oznajmiło, że obecnie głównym zadaniem rosyjskich wojsk jest "ustanowienie pełnej kontroli nad Donbasem i południową Ukrainą". Źródła uważają, że "pełna kontrola" przewiduje przeprowadzenie wyżej wymienionych referendów.

Relacja z wydarzeń w Ukrainie NA ŻYWO

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Chersoń | republiki ludowe | referendum

Reklama

Reklama

Reklama