Reklama

Reklama

Rosja: Bombowce strategiczne przeniesione do bazy w pobliżu Finlandii

Rosyjskie bombowce zdolne do przenoszenia pocisków manewrujących i strategicznej broni jądrowej zostały zaobserwowane w bazie lotniczej Olenya położonej niedaleko Finlandii. Eksperci podkreślają, że miejsce to znajduje się poza zasięgiem ukraińskiej armii, a także ma ogromną zdolnośc uderzeniową.

Izraelska firma wywiadowcza ImageSat International (ISI) wykryła "nieregularną obecność" rosyjskich bombowców strategicznych TU-160 i TU-95 rozmieszczonych w bazie lotniczej Olenya w pobliżu Finlandii.

Ze zdjęć satelitarnych wykonanych przez firmę wynika, że pierwsze z nich stacjonowały tam 21 sierpnia. Rozpoznano wówczas cztery maszyny. Z kolei trzy samoloty TU-95 rozpoznano tam 25 września.

Wcześniej bombowce były przechowywane w bazie lotniczej Engels - położonej 14 kilometrów na wschód od Saratowa. Jak dotąd, była ona jedyną w Rosji lokalizacją operacyjną bombowca strategicznego TU-160.

Reklama

Rosyjskie bombowce widziane w pobliżu Finlandii

Powody, dla których podjęto decyzję o przeniesieniu bombowców są nieznane. Eksperci zaznaczają jednak, że ruch ten może być elementem częściowej mobilizacji ogłoszonej przez Putina. Specjaliści podkreślają, że baza ma ogromną zdolność uderzeniową.

The Jerusalem Post podkreśla, że Olenya znajduje się poza zasięgiem armii ukraińskiej, która atakuje rosyjskie bazy za pomocą broni dostarczonej przez USA i inne wspierające ją kraje.

Baza Olenya znajduje się na Półwyspie Kolskim, 92 kilometry od Murmańska. Od 2020 roku jednostki w bazie są podporządkowane oddziałowi lotnictwa dalekiego zasięgu Rosyjskich Sił Powietrznych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy