Reklama

Reklama

Reuters: Rosjanie całkowicie wycofali się z okolic Kijowa. Przegrupowują siły

Rosjanie całkowicie wycofali się z okolic Kijowa - poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na amerykańskiego urzędnika z departamentu obrony. Urzędnik dodał, że Rosjanie planują wymienić sprzęt i ponownie zaopatrzyć jednostki, by raz jeszcze rozmieścić je w Ukrainie.

Wcześniej w poniedziałek, 4 kwietnia, szef administracji obwodowej Dmytro Żywycki informował, że wojska wycofują się z regionu sumskiego na północnym wschodzie Ukrainy. 

- Ukraińskie siły zbrojne i bataliony obrony terytorialnej odepchnęły ich z obwodu czernihowskiego - powiedział Żywycki.

Ostrzegł jednak, że małe grupy Rosjan wciąż mogą być w pobliżu.

Sztab Generalny: Rosjanie kontynuują przygotowania do ofensywy na wschodzie

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował w środę komunikat, w którym poinformował, że okupanci przegrupowują wojska, przygotowując się do operacji ofensywnej na wschodzie kraju. 

Reklama

"Nieprzyjaciel kontynuuje przygotowania do operacji ofensywnej na wschodniej Ukrainie w celu uzyskania pełnej kontroli nad terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego" - czytamy w podsumowaniu sytuacji operacyjnej. "Rosyjscy okupanci przegrupowują wojska i prowadzą rozpoznanie, starając się poprawić pozycję taktyczną poszczególnych jednostek na kierunku rzeki Boh i zdobyć przyczółek na granicach administracyjnych obwodu chersońskiego" - dodało ukraińskie dowództwo.

Wojna w Ukrainie. Rosną straty po stronie rosyjskiej

Według danych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy podczas inwazji zabito, raniono lub wzięto do niewoli już ponad 18 tys. rosyjskich żołnierzy. 

"Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 5 kwietnia to według ukraińskich danych: około 18,5 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także: 676 czołgów, 1858 bojowych pojazdów opancerzonych, 332 systemy artyleryjskie, 107 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 55 systemów obrony przeciwlotniczej, 150 samolotów, 134 śmigłowce, 1322 pojazdy kołowe, siedem jednostek pływających, 76 cystern, 94 bezzałogowce, cztery systemy rakietowych pocisków balistycznych krótkiego zasięgu" - czytamy w komunikacie.

Jak zaznaczono, dane są doprecyzowywane, a dokładne obliczenia komplikuje duża intensywność działań wojennych w Ukrainie.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy