Reklama

Reklama

Reuters: Putin dostarczy Białorusi pociski Iskander

Władimir Putin obiecał swemu białoruskiemu odpowiednikowi Alaksandrowi Łukaszence, że jego Rosja dostarczy Białorusi pociski rakietowe Iskander-M - przekazała w sobotę agencja Reutera. Dostawa ma nastąpić w ciągu kilku miesięcy.

Rosyjski przywódca mówił o tym na spotkaniu z Łukaszenką w Petersburgu. Oświadczył, że przekaże Białorusi zestawy Iskander-M, które mogą stosować pociski balistyczne i manewrujące, "przy czym, zarówno konwencjonalne, jak i jądrowe" - relacjonuje rosyjska redakcja BBC News.

Łukaszenka poprosił Moskwę o pomoc

Łukaszenka mówił w listopadzie 2021 roku w wywiadzie dla mediów rosyjskich, że zwraca się do Moskwy o dostarczenie "kilku dywizjonów" Iskanderów. Przekonywał wówczas, że Białoruś jest zagrożona atakiem "z Zachodu" i dlatego przy pomocy Rosji musi wzmacniać swoją armię. Na początku 2022 roku, gdy tuż przed inwazją na Ukrainę Rosja i Białoruś prowadziły ćwiczenia wojskowe, rakiety Iskander były wśród uzbrojenia przerzuconego przez Rosję na Białoruś.

Reklama

6 czerwca ukraiński Sztab Generalny ostrzegał, że na Białorusi przy granicy z Ukrainą wciąż stacjonuje część rosyjskich pododdziałów posiadających na wyposażeniu zestawy Iskander-M.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy