Reklama

Reklama

Resort obrony Ukrainy: Rosjanie rozmieścili na Krymie rakiety Iskander

Rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjanyk poinformował, że wojska rosyjskie rozmieściły na zaanektowanym w 2014 roku Krymie pociski rakietowe Iskander. - Istnieje groźba ataku - dodał.

- Na terytorium okupowanego Krymu, 8 km od granicy administracyjnej z obwodem chersońskim, Rosja rozmieściła systemy rakietowe Iskander-M - powiedział Ołeksandr Motuzjanyk.

Dodał, że "istnieje groźba ataków rakietowych wroga z terytorium Autonomicznej Republiki Krymu na obiekty wojskowe i cywilne na Ukrainie".

Motuzjanyk powiedział też, że Rosjanie nadal blokują żeglugę cywilną w północno-zachodniej części Morza Czarnego.

Mieszkańcy Krymu skazani na 13 lat więzienia

Dwóch obywateli Ukrainy pochodzących z okupowanego przez Rosję Krymu zostało skazanych na 13 lat pozbawienia wolności wraz z konfiskatą majątku - poinformowała w środę na Telegramie ukraińska Prokuratura Generalna.

Reklama

Obaj mężczyźni podpisali w 2020 roku kontrakty na służbę w siłach wroga.

Pod koniec lutego bieżącego roku mieli odpowiadać za zapewnienie rosyjskiej obrony powietrznej w pobliżu Kachowskiej Elektrowni Wodnej w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Na początku marca wzięli udział w walkach pod Basztanką w obwodzie mikołajowskim i zostali tam wzięci do ukraińskiej niewoli - czytamy w komunikacie prokuratury.

Wcześniej w środę sąd w Kijowie skazał na osiem lat więzienia obywatela Ukrainy, który nakierowywał rosyjski ostrzał rakietowy podczas ataków na obiekty energetyczne oraz wodociągowe.

31 maja Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że od 24 lutego, czyli początku inwazji, zdemaskowano już na Ukrainie ponad 360 rosyjskich agentów i ponad 5 tysięcy kolaborantów. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy