Reklama

Reklama

Reakcja Ukrainy na irańskie drony dla Rosji. Uderzenie w ambasadę w Kijowie

Ukraińskie władze podjęły decyzję o wycofaniu akredytacji ambasadora Iranu. Podjęto także decyzję o zmniejszeniu irańskiego personelu dyplomatycznego w Kijowie. To retorsje za dostarczanie przez Iran broni - głównie bezzałogowców - dla Rosji - poinformowało w piątek wieczorem ukraińskie MSZ.

Na polecenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i w reakcji na wykorzystanie przez rosyjskie wojsko broni produkcji irańskiej na terytorium Ukrainy do MSZ w Kijowie wezwano w piątek charge d'affaires Iranu.

Iran ostrzeżony przez Ukrainę

"Stronę irańską poinformowano, że dostarczanie irańskiej broni Rosji w celu jej dalszego wykorzystania przez rosyjskie wojsko przeciwko ukraińskim cywilom i siłom obrony jest bezpośrednio sprzeczne z publicznie zadeklarowanym przez władze Iranu stanowiskiem neutralności, poszanowania dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - napisano na stronie internetowej MSZ w Kijowie.

Reklama

Ukraiński resort pisze, że dostarczanie Rosji broni, wykorzystywanej do prowadzenia wojny przeciwko Ukrainie, jest "nieprzyjacielskim aktem, który zadaje poważny cios stosunkom Ukrainy i Iranu".

W odpowiedzi na taki "nieprzyjacielski akt" strona ukraińska podjęła decyzję o pozbawieniu ambasadora Iranu na Ukrainie akredytacji i o "znacznym" zmniejszeniu liczby personelu dyplomatycznego ambasady irańskiej w Kijowie. 

Naloty z użyciem dronów Teheranu

W piątek doszło do ostrzelania przez siły rosyjskie z wykorzystaniem dronów kamikadze leżącej na południu kraju Odessy - poinformował mer miasta Hennadij Truchanow. W ataku zginął jeden cywil, uszkodzonych zostało kilka budynków.

Wołodymyr Zełenski powołał nowego ambasadora w Niemczech

Agencja Interfax-Ukraina podała, że ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej zestrzeliły tego dnia nad Morzem Czarnym dron kamikadze Shahed-136. Ten bezzałogowy aparat jest produkowany w Iranie i używany przez atakujące Ukrainę wojska rosyjskie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy