Reklama

Ranni wagnerowcy leczą się w prywatnej klinice. "Należy do córki Putina"

Ranni w Ukrainie najemnicy z Grupy Wagnera są leczeni w prywatnej klinice medycznej w Petersburgu, której udziałowcem jest Maria Woroncowa, uważana za córkę Władimira Putina - donosi rosyjska redakcja Radia Wolna Europa, Radio Swoboda. Dowodzi temu nagranie zamieszczone w mediach społecznościowych.

Radio Swoboda powołuje się na wideo, opublikowane w mediach społecznościowych, z nagraniem wizyty założyciela Grupy Wagnera, Jewgienija Prigożyna, u rannych najemników. Autorzy nagrania oświadczyli, że Prigożyn odwiedził "ciężko rannych żołnierzy przechodzących leczenie w jednej z petersburskich klinik". Prigożyn na nagraniu rozmawia z jednym z pacjentów, a w tle widać wnętrza kliniki.

Jak ocenia rozgłośnia, kadry powstały w klinice Moj Medicynskij Centr (ros. "Moje Centrum Medyczne") przy ulicy Małej Koniuszennej w centrum Petersburga. Wcześniej lecznica nosiła nazwę SOGAZ Medicyna, którą zmieniła z powodu sankcji zachodnich nałożonych na spółkę ubezpieczeniową SOGAZ.

Reklama

Jednym z właścicieli SOGAZ-u jest Michaił Szełomow, krewniak Władimira Putina. Innym jest biznesmen Jurij Kowalczuk, zaliczany przez media do najbliższych kompanów Putina.

Wojna w Ukrainie. Wagnerowcy leczą się w prywatnej klinice córki Putina

W sierpniu 2022 roku przychodnie SOGAZ Medicyna zmieniły właścicieli - zostali nimi menadżerowie spółki Nomieko, firmy partnerskiej SOGAZ-u. Już w 2019 roku rosyjska redakcja BBC pisała o udziale Nomieko w projekcie budowy kompleksu medycznego w obwodzie leningradzkim, który - według SOGAZ-u - miał być jedną z najlepiej wyposażonych klinik na świecie. Akcjonariuszką Nomieko jest Maria Woroncowa - takie nazwisko, według mediów, nosi starsza córka Putina.

Już w 2021 roku Radio Swoboda informowało o pacjentach kliniki przy Małej Koniuszennej należących do elity władz w Rosji. Rozgłośnia wymieniała wśród nich samego Kowalczuka i szefową wyższej izby parlamentu Rosji Walentynę Matwijenko. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: córka Putina | Grupa Wagnera | Wojna w Ukrainie 2022 | Petersburg

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy