Reklama

Ramzan Kadyrow o Franciszku: Ofiara propagandy

"To wstyd dla takiej osobowości religijnej o światowym znaczeniu, że nie wie o stosunku muzułmanów do wroga" - napisał Ramzan Kadyrow w odpowiedzi na słowa papieża Franciszka. Głowa Kościoła w ostatnim wywiadzie powiedziała, że Czeczeni i Buriaci to "najokrutniejsi" uczestnicy wojny w Ukrainie. Kadyrow z kolei stwierdził, że Kadyrowcy na wojnie "nie zapominają o szacunku do wroga", a papież jest "ofiarą propagandy".

Papież Franciszek w poniedziałkowym wywiadzie dla pisma "America" wydawanego przez jezuitów w USA powiedział, że to "państwo rosyjskie dokonuje inwazji" na Ukrainę. Zapewnił też, że "ma dużo informacji o wojskach, które wkraczają" na teren obcego państwa.

"Najbardziej okrutni są może ci z Rosji, ale nie z rosyjskiej tradycji, jak Czeczeni, Buriaci i tak dalej. Oczywiście to państwo rosyjskie dokonuje inwazji. To jest bardzo jasne. Czasem staram się nie precyzować, by nie obrażać, ale raczej generalnie potępić, chociaż dobrze wiadomo, kogo ja potępiam. Nie jest konieczne, bym podawał imię i nazwisko" - powiedział Franciszek.

Reklama

Kadyrow: Każdy Czeczen kieruje się islamem

Na słowa papieża zareagował przywódca czeczeńskich bojowników Ramzan Kadyrow. W swoim stylu zamieścił długi wpis w komunikatorze Telegram, w którym przypomniał czasy inkwizycji, krucjat, a także pisał o rzekomych zbrodniach ukraińskiego wojska i "nagrań z egzekucji nieuzbrojonych żołnierzy rosyjskich".

"Wolę opowiedzieć jednak o tym, czym kieruje się każdy Czeczen, czy to na wojnie, czy w życiu cywilnym. To islam" - odpowiedział papieżowi.

Ramzan Kadyrow: Nie ma u nas alkoholików i narkomanów

Kadyrow, który jeszcze niedawno, chciał użyć na terytorium obcego państwa taktycznej broni jądrowej stwierdził, że "Czeczeni nie rozpoczynają walki, bez wcześniejszej propozycji pokoju". "Robiliśmy tak od początku operacji specjalnej i przy dziesiątkach innych okazji. O naszym stosunku do jeńców powiedzą sami wojskowi z Ukrainy, którzy byli w naszej niewoli" - dodał, zapewniając, że po przejściu na islam, każdemu wrogowi należy "całkowicie przebaczyć".

"To wstyd dla takiej osobowości religijnej o światowym znaczeniu, że nie wie o stosunku muzułmanów do wroga. Jesteśmy gorliwi w obronie naszej ojczyzny, religii i narodu. Wzywamy wroga do poddania się, a naszych obywateli do obrony. Czy to okrucieństwo?" - zapytał przywódca zupełnie mijając się z prawdą. Ukraina została zaatakowana po serii rosyjskich prowokacji, a apele Kijowa i świata o znormalizowanie stosunków pozostały bez odpowiedzi Kremla.

Na poparcie swoich tez Kadyrow pochwalił się, że w szeregach bojowników nie ma... ani jednego alkoholika i narkomana. "Każdy z walczących wie, że na wojnie nie należy zapominać o honorze, godności i szacunku nawet dla wroga" - napisał.

"Zwierzchnik Watykanu padł ofiarą propagandy i uporu zagranicznych mediów" - podsumował.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kadyrow | ramzan kadyrow | Rosja | papież | Wojna w Ukrainie 2022 | Ukraina | Czeczeni

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy