Reklama

Putin wydał rozkaz. Żołnierze mają czas do marca

Władimir Putin miał wydać rozkaz, aby zająć obwody doniecki oraz ługański do marca - powiedział w rozmowie z "Kyiv Post" wysoki rangą przedstawiciel ukraińskiego wywiadu.

Andrij Czerniak, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, powiedział, że są oznaki, że Rosja przygotowuje się do ponownego ataku na Donbas. 

"Zaobserwowaliśmy, że rosyjskie siły okupacyjne przenoszą dodatkowe grupy szturmowe, jednostki, broń i sprzęt wojskowy na wschód" - powiedział w rozmowie z "Kyiv Post". Według wywiadu wojskowego Ukrainy Putin wydał rozkaz zajęcia terytoriów obwodów donieckiego i ługańskiego do marca. 

Zdaniem doradcy szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolaka ofensywa w Donbasie już się rozpoczęła, a wiosną Rosja podejmie jeszcze szersze działania. 

Reklama

Media: Putin ma zabrać głos przed parlamentem

Zgodnie z rosyjską konstytucją prezydent kraju musi co rok wygłaszać przemówienie przed parlamentem. Z doniesień mediów wynika, że może nastąpić to tuż przed rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie.

Choć według "Meduzy" tekst przemówienia jest wciąż w fazie powstawania, to źródła blisko ośrodka władzy twierdzą, że główną "osią" przesłania będzie "operacja specjalna" w Ukrainie (w Rosji zakazane jest mówienie i pisanie o "wojnie" w Ukrainie). 

Putin ma zwrócić szczególną uwagę na wsparcie, które walczącym udziela państwo, a także omówić dalsze plany względem okupowanych terytoriów i ich "dalszy rozwój" pod rosyjską administracją.

Prezydent Rosji ma też zapewnić o "spójności narodu rosyjskiego", niezachwianego poparcia dla inwazji, oraz dostaw nowoczesnej broni, która "ochroni Rosjan". Odnosząc się do kwestii międzynarodowych, Putin będzie prawdopodobnie skupiał się na "antykolonialnej polityce" kraju i "sukcesach" w omijaniu sankcji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Władimir Putin | Wojna w Ukrainie 2022 | Rosja | Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy