Reklama

Reklama

Putin rozmawiał z Erdoganem. Rosja i Turcja szykują wspólny szczyt

W poniedziałek miała miejsce rozmowa telefoniczna między przywódcami Rosji i Turcji. Prezydent Turcji Tayyip Erdogan wezwał rosyjskiego przywódcę Władimira Putina do podjęcia działań w ramach planu ONZ, dotyczącego utworzenia korytarza morskiego dla ukraińskiego eksportu zboża przez Morze Czarne - podała turecka agencja Anatolia.

Kreml z kolei poinformował, jak pisze Reuters, że Putin i Erdogan "omówili koordynację wysiłków na rzecz eksportu zboża i bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czarnym". Poinformowano także, iż rozmowy odbyły się w ramach przygotowań do szczytu rosyjsko-tureckiego, który ma się odbyć w najbliższej przyszłości.

Eksport zboża z Ukrainy

Pod koniec czerwca dyrektor ds. komunikacji w kancelarii prezydenta Turcji Fakhrettin Altun poinformował, że podczas rozmów w Stambule, m.in. z udziałem sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, osiągnięto konsensus w sprawie utworzenia "centrum operacyjnego", zajmującego się eksportem zboża z Ukrainy.

Reklama

Kilka dni wcześniej tureckie media informowały o planie utworzenia trzech korytarzy morskich w czterech portach Ukrainy nad Morzem Czarnym, w tym w Odessie. Tą drogą miałby przebiegać transport około 30-35 mln ton ukraińskiego zboża. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy