Reklama

Reklama

Putin proponuje eksport ukraińskiego zboża przez Białoruś

- Rosja zagwarantuje swobodny przepływ statków z ukraińskim zbożem, jeżeli Ukraina oczyści z min swoje porty i zagwarantuje eksport przez porty w Berdiańsku i Mariupolu - stwierdził Władimir Putin w wywiadzie dla prokremlowskich mediów. Jak poinformował, Rosja nie widzi żadnych przeszkód w eksporcie ukraińskiego zboża.

- Jeżeli chodzi o eksport zboża z Ukrainy, nie widzimy przeszkód - powiedział Putin w wywiadzie dla prokremlowskiej stacji Rossija 1

Zdaniem Władimira Putina Ukraina może eksportować zboże drogą lądową i najbardziej logiczny wydaje się eksport przez Białoruś. Jednak, by tak się stało, sankcje musiałby zostać zniesione.  

Jak dodał, "Rosja nie utrudnia eksportu zboża z Ukrainy i może on się odbywać przez Morze Czarne i sąsiednie kraje". Przywódca Rosji mówił o transporcie przez porty w Berdiańsku i Mariupolu, przez Dunaj i Rumunię, Węgry i Polskę, ale jego zdaniem najprostsza droga prowadzi przez Białoruś.  

Reklama

Podczas wywiadu Putin stwierdził również, że nałożenie nowych sankcji na Rosję sprawiło, że pogorszyła się sytuacja na rynkach światowych. Jak ocenił, "to głupia polityka, która prowadzi donikąd".  

Zboże z Ukrainy: Łukaszenka stawia warunki

Jak informowały w piątek media, Białoruś zgodziłaby się na eksport ukraińskiego zboża przez swój kraj. Aleksandr Łukaszenka stwierdził, że mogłoby do tego dojść, gdyby towary z Białorusi także można byłoby przewozić do portów nad Morzem Bałtyckim.   

Reklama

Reklama

Reklama