Reklama

Reklama

Putin nie powiedział chińskiemu przywódcy prawdy o inwazji na Ukrainę

Xi Jinping oraz Władimir Putin spotkali się na 20 dni przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Z relacji chińskich urzędników wynika, że prezydent Rosji nie powiedział Xi o planach ataku na Ukrainę. Tym samym obywatele Chin zostali narażeni na niebezpieczeństwo - informuje "Financial Times".

Podczas spotkania w Pekinie Xi Jinping oraz Władimir Putin ogłosili partnerstwo "bez ograniczeń", między Rosją i Chinami. Wizyta Putina miała miejsce na początku lutego, 20 dni przed rozpoczęciem "operacji specjalnej w Ukrainie". 

Ukraina. Władimir Putin a Xi Jinping. Media o kłamstwie Rosji

Czterej chińscy urzędnicy, którzy znają przebieg spotkania, poinformowali "Financial Times", że "Putin nie mówił Xi Jingpingowi o planach ataku na Ukrainę". 

Tym samym zagroził bezpieczeństwu obywatelom Chin, zamieszkującym Ukrainę. 

"Putin nie powiedział Xi prawdy" - relacjonuje dla "FT" chiński urzędnik. "Gdyby nam to powiedział, nie bylibyśmy w tak niezręcznej sytuacji" - dodał. 

Reklama

Przekazał też, że w Ukrainie mieszkało ponad 6 tys. obywateli Chin. "Niektórzy z nich zginęli podczas ewakuacji, chociaż nie możemy tego upublicznić" - poinformował. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy