Reklama

Putin na stadionie Łużniki. Telewizja przerwała jego wystąpienie

"Koncert poparcia dla świata bez nazizmu" - tak nazywa się propagandowa impreza, która odbyła się na moskiewskim stadionie Łużniki. W wydarzeniu wziął udział także Władimir Putin. Prezydent Rosji miał przemawiać przez sześć minut i chwalić to, co Rosjanie nazywają "operacją specjalną" w Ukrainie. Jego wystąpienie zostało jednak przerwane. Na nagraniach widać również kilkaset tysięcy widzów, trzymających w rękach rosyjskie flagi. Część widowni miała także deptać flagi Ukrainy.

Koncert na moskiewskim stadionie Łużniki władze Rosji zorganizowały z okazji ósmej rocznicy aneksji Krymu oraz miasta Sewastopol. Kreml nielegalnie "zatwierdził" przyjęcie tych terytoriów 18 marca 2014 roku. 

W propagandowym wydarzeniu wzięli udział m.in pracownicy państwowej administracji, którzy deptali i wyrzucali flagi Ukrainy. Na nagraniach publikowanych w sieci obiekt wygląda na wypełniony po brzegi, lecz jak informują zagraniczni dziennikarze, "zgromadzeni tam ludzie są w części pracownikami państwowych firm". Na nagraniach, które trafiły do sieci, widać, że w rękach trzymają rosyjskie flagi.

Reklama

Jak podaje rosyjska państwowa telewizja, podczas wydarzenia miał przemawiać przez ok. sześć minut prezydent Rosji Władimir Putin. Przekonywał zebranych, że zagarnięcie Krymu oraz teraźniejsza "operacja specjalna" były konieczne, aby powstrzymać "ludobójstwo" w Ukrainie.

Telewidzowie nie usłyszeli jednak całego przemówienia. - To zupełny zbieg okoliczności, że operacja specjalna rozpoczęła się w dniu urodzin... - powiedział Putin, po czym na ekranach odbiorników ukazali się muzycy śpiewający pieśń ku chwale Rosji. W sieci od razu pojawiły się komentarze, że wystąpienia rosyjskiego przywódcy mogło zostać nagrane wcześniej.

Autobus z "dodatkowymi widzami"

Max Seddon, wysłannik "Financial Times" w Moskwie, poinformował w sieci, że władze przygotowały kilka autobusów z "dodatkowymi" widzami, gdyby Łużniki nie były odpowiednio zapełnione.

Rosyjskie media państwowe podały, że na stadionie zjawiło się niemal 100 tysięcy osób wiwatujących na rzecz Putina - chociaż jego oficjalna pojemność to niewiele ponad 81 tysięcy - a kolejnych 400 tysięcy Rosjan przyszło na jego błonia.

"Koncert dla świata bez nazizmu" - bo tak oficjalnie nazywa się impreza - był transmitowany przez rządową telewizję. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Władimir Putin | Rosja | rosyjska propaganda

Reklama

Reklama

Reklama