Reklama

Putin kusi państwa Afryki. Obiecuje wzmocnienie współpracy i darmowe zboże

Władimir Putin obiecał bezpłatnie zaopatrywać kraje afrykańskie, jeśli Rosja nie zdecyduje się na przedłużenie porozumienia zbożowego, które umożliwia eksport ukraińskich produktów rolnych z głównych portów Morza Czarnego. - Rosja pomaga afrykańskim narodom w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego - powiedział Putin w trakcie poniedziałkowej parlamentarnej konferencji "Rosja-Afryka w wielobiegunowym świecie" organizowanej w Moskwie przez Dumę. Rosyjski przywódca podkreślił, że Rosja i kraje Afryki bronią tradycyjnych norm moralnych i fundamentów społecznych "naszych narodów", stawiają opór narzuconej ideologii neokolonialnej.

Rosyjski przywódca podkreślił, że Rosja zawiesi udział w "porozumieniu zbożowym", jeśli nie będzie postępów we wdrażaniu rosyjskiej części tego układu, która umożliwia eksport ukraińskich produktów rolnych z głównych portów Morza Czarnego.

Wcześniej w poniedziałek rosyjskie MSZ poinformowało, że mogłoby do tego dojść 17 maja. 

O przedłużeniu umowy, która miała wygasnąć w sobotę, poinformował prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, a minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow potwierdził, że porozumienie zostało przedłużone o 120 dni. 

Reklama

Reuters przypomina, że Kreml apelował wcześniej o przedłużenie umowy tylko o 60 dni, podczas gdy Ukraina nalegała na przedłużenie o 120 dni.

Putin o porozumieniu zbożowym

Rosyjski przywódca zapewnił, że jeśli porozumienie zbożowe zostanie w pełni zrealizowane, a więc zgodnie z warunkami Kremla, Rosja zgodzi się na jego przedłużenie. 

W przeciwnym razie - jak podkreślił Putin - Kreml będzie gotów dostarczyć bezpłatnie cały wolumen zbóż i nawozów do potrzebujących państw Afryki.

- Rosja i kraje Afryki bronią tradycyjnych norm moralnych i fundamentów społecznych naszych narodów, stawiają opór narzuconej ideologii neokolonialnej - podkreślił Putin.

Polityk podkreślił w swoim wystąpieniu, że Rosja zawsze stawiała na pierwszym miejscu współpracę z krajami afrykańskimi i nadal będzie to robić.

Putin ma nadzieję na pogłębienie współpracy z krajami Afryki

- Jesteśmy przekonani, że Afryka stanie się jednym z liderów wyłaniającego się wielobiegunowego porządku świata - istnieją ku temu wszystkie obiektywne przesłanki - powiedział.

Ze słów Putina wynika, że Kreml będzie chciał zwiększyć współpracę z państwami kontynentu, m.in. poprzez zaoferowanie poszczególnym rządom technologii jądrowych w energetyce. Jak podkreślił Putin, handel między Rosją a krajami Afryki osiągnął w ubiegłym roku prawie 18 mld dolarów. Wyraził on nadzieję, że dzięki rozszerzeniu współpracy zwiększy się ona o kolejne miliardy w następnych latach. 

Jako przykład dobrej wzajemnej współpracy rosyjski dyktator wspomniał o studentach z państw Afryki w Rosji. Ich liczba ma obecnie wynosić około 27 tys. 

Ostatnie lata przyniosły wielką ekspansję rosyjskich wpływów w Afryce. Choć handel Rosji z tym kontynentem jest wciąż mały, to jej działania wywołują duży niepokój m.in. Francji.

Wojna w Ukrainie. Wizyta Xi Jinpinga w Rosji

Przypomnijmy, że w poniedziałek przywódca Chin Xi Jinping rozpoczyna wizytę w Rosji, gdzie jako pierwszy zagraniczny przywódca spotka się z Władimirem Putinem, odkąd Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz jego aresztowania za zbrodnie wojenne w Ukrainie.

Będzie to zarazem pierwsza zagraniczna podróż Xi, odkąd w marcu został on formalnie zaprzysiężony na bezprecedensową trzecią kadencję na stanowisku przewodniczącego ChRL. Komentatorzy podkreślają symboliczne znaczenie faktu, że jako cel pierwszej wizyty wybrał Rosję.

Xi Jinping napisał artykuł dla rosyjskich mediów, w którym stwierdził, że Chiny zajmują obiektywne i bezstronne stanowisko w sprawie "konfliktu", a także podejmują aktywne działania na rzecz negocjacji pokojowych. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Władimir Putin | Rosja | Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy