Reklama

Reklama

Putin jedzie na Białoruś. Ostatni raz zjawił się tam trzy lata temu

Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka spotkają się w Grodnie podczas Forum Regionów Państwa Związkowego. Będzie to pierwsza od trzech lat wizyta prezydenta Rosji na Białorusi. Ostatnim razem Putin pojawił się tam 30 czerwca z okazji zamknięcia II Igrzysk Europejskich.

Prezydent Rosji, Władimir Putin uda się na dwudniową wizytę na Białoruś. Jak podaje rosyjska agencja prasowa RIA Novosti, podróż przywódcy Federacji Rosyjskiej ma odbyć się z okazji Forum Regionów Państwa Związkowego. Szczyt jest jednym z rodzajów spotkań, które powstały w ramach tzw. Związku Białorusi i Rosji (ZBiR) - organizacji, mającej na celu doprowadzenie do integracji gospodarczej i walutowej obu państw.

Forum Regionów organizowane jest w Grodnie od 30 czerwca do 1 lipca - dokładnie trzy lata wcześniej miała miejsce ostatnia wizyta Putina na Białorusi.

Reklama

Michaił Miszustin: Nowy impuls do współpracy międzyregionalnej

Informacje o wizycie Putina podał premier Rosji Michaił Miszustin. - Jestem przekonany, że zbliżające się Forum Regionów z udziałem prezydentów Rosji i Białorusi da jeszcze głębszy, nowy impuls do współpracy międzyregionalnej - powiedział szef rosyjskiego rządu podczas spotkania ze swoim białoruskim odpowiednikiem.

"Konferencja dwóch premierów odbywa się w ramach dwudniowego posiedzenia Eurazjatyckiej Rady Międzyrządowej, które rozpoczęło się w Mińsku w poniedziałek i będzie kontynuowane we wtorek" - podaje agencja RIA Novosti.

Putin nie był na Białorusi od trzech lat

Ostatnie spotkanie Putina i Łukaszenki miało miejsce w Soczi 23 maja br. Jak podaje portal Ukrainska Pravda, przywódca reżimu białoruskiego miał wówczas powiedzieć:  "Martwimy się, że są gotowi - Polacy, NATO - wyjść, 'pomóc' w ten sposób (Ukrainie - przyp. red.), aby zabrać, jak przed 1939 rokiem, jej zachodnie ziemie".

Prezydent Rosji nie odwiedził Białorusi od trzech lat. Jego wizyta między 30 czerwca a 1 lipca 2019 roku miała związek z zamknięciem II Igrzysk Europejskich, które odbywały się w stolicy Białorusi. Kolejną edycję tego wydarzenia sportowego organizować będzie Kraków w 2023 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy