Reklama

Putin jedzie do Mińska. Ma naciskać na Łukaszenkę w sprawie wojny

Władimir Putin złoży wizytę w Mińsku. Jak uważa ukraiński generał Serhij Najew, przywódca z Kremla będzie się starał wciągnąć armię białoruską w wojnę przeciw Ukrainie, w tym walkę na lądzie.

Dowódca ukraińskich Sił Połączonych generał Serhij Najew, którego cytuje portal Ukraińska Prawda zaznaczył, że wizyta zaplanowana na 19 grudnia odbywa się krótko po naradzie gospodarza Kremla z dowództwem armii rosyjskiej. - Na tej naradzie Putin rozważał propozycje dowództwa wojskowego w perspektywie krótko- i średnioterminowej. Od razu potem zaplanował spotkanie z władzami Białorusi, które odbędzie się niebawem - powiedział Najew.

Wojna w Ukrainie. Putin będzie chciał przekonać Łukaszenkę

- Uważamy, że przedmiotem tego spotkania będzie kwestia dalszej agresji przeciwko Ukrainie i szerszego zaangażowania sił zbrojnych Białorusi w operacje przeciw Ukrainie, w tym - naszym zdaniem - również lądowe - dodał generał.

Reklama

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) prognozował niedawno, że celem spotkania Putina z Alaksandrem Łukaszenką będzie wzmocnienie rosyjskiej operacji informacyjnej, której celem jest przekonywanie Ukrainy i krajów zachodnich, iż Rosja może zaatakować Ukrainę z kierunku Białorusi. W tym celu również Rosja kontynuuje rozmieszczanie swych wojsk na Białorusi. 

Udział Białorusi w wojnie Rosji z Ukrainą

Białoruś, która oficjalnie nie przystąpiła do wojny przeciwko Ukrainie, od samego jej początku wspiera Rosję. Łukaszenka zgadza się, by z jego terytorium przeprowadzane były ataki na cele cywilne czy infrastrukturę krytyczną w Ukrainie. 

W sobotę przed południem ogłoszono alarm lotniczy na terenie całej Ukrainy. Przyczyną był start myśliwców z białoruskiego lotniska w Maczuliszczach.

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy