Reklama

Reklama

Putin i Erdogan rozmawiali cztery godziny. Mowa o "pogłębieniu" współpracy

Prezydenci Turcji i Rosji podkreślili w piątek po czterogodzinnej rozmowie gotowość pogłębienia współpracy między swoimi krajami "pomimo obecnych wyzwań na arenie regionalnej i globalnej" - poinformowała agencja Reutera. Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin spotkali się w Soczi nad Morzem Czarnym.

Prezydenci zgodzili się również wzmocnić dwustronną wymianę gospodarczą. Stwierdzili, że ich "konstruktywna współpraca" odegrała ważną rolę w umożliwieniu morskiego eksportu zboża blokowanego w portach na południu Ukrainy od początku inwazji Rosji przeciwko temu państwu.

Pierwszy statek ze zbożem z Ukrainy dotarł do portu w Turcji

Reklama

W wydanym wspólnie oświadczeniu Erdogan i Putin zwrócili również uwagę na konieczność "pełnej implementacji porozumienia stambulskiego, pozwalającego m.in. na nieprzerwany eksport rosyjskiego zboża, nawozów i surowców niezbędnych do ich produkcji".

Turcja chce płacić za rosyjski gaz w rublach

Liderzy osiągnęli także porozumienie w sprawie pokrycia przez Turcję części opłat za import rosyjskiego gazu w rublach - podał Reuters.

Ukraina: Osiem zagranicznych statków przypłynęło po transport zboża

Szefowie państw podkreślili determinację obu krajów w walce przeciwko organizacjom terrorystycznym w Syrii. Przed samym spotkaniem z Putinem turecki prezydent oznajmił, że koordynacja działań obu państw "przyniesie ulgę rejonowi Bliskiego Wschodu"

Erdogan dodał, że Turcja ceni sobie współpracę z Rosją w kwestii zwalczania terroryzmu.

Reklama

Reklama

Reklama