Reklama

Przyjęcie Ukrainy do NATO. Warunkiem zwycięstwo nad Rosją

Ukraina w końcu usłyszała konkretne stanowisko NATO w sprawie jej członkostwa w Sojuszu – ocenił w środę ukraiński politolog Wołodymyr Horbacz, komentując oświadczenie, iż Kijów może przystąpić do NATO po zwycięstwie w wojnie z Rosją. W jego ocenie jest to znak, że "NATO przestaje się bać Moskwy". - Jest to wynikiem sukcesów Ukrainy na froncie - dodał.

Wcześniej tego dnia sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że warunkiem wstępnym ewentualnej akcesji Ukrainy do NATO jest jej zwycięstwo w wojnie z Rosją. Słowa te padły podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Bukareszcie.

- To brzmi bardzo dobrze i daje Ukrainie nadzieję, ale też faktycznie potwierdza, że Ukraina trzymana była przez NATO przed zamkniętymi drzwiami tylko dlatego, że obawiało się ono wojny z Rosją - wskazał Wołodymyr Horbacz.

Obietnica sprzed 14 lat

Analityk, który pracuje w kijowskim Instytucie Współpracy Euroatlantyckiej zwrócił uwagę, że w trakcie spotkania w Bukareszcie potwierdzono obietnicę przyjęcia Ukrainy do NATO, którą wyrażono podczas szczytu w stolicy Rumunii jeszcze 14 lat temu.

Reklama

- To publiczne stanowisko, wyrażone przez sekretarza generalnego NATO jest czymś nowym. Dotychczas ciągle słyszeliśmy, że nie nadszedł jeszcze czas na dyskusje nad członkostwem Ukrainy w NATO - powiedział Horbacz.

"NATO przestaje się bać Moskwy"

Zdaniem politologa wypowiedź Stoltenberga oznacza, że NATO przestaje obawiać się Moskwy i jest to wynikiem sukcesów Ukrainy na froncie wojny z Rosją.

- NATO stopniowo przestaje bać się Rosji, chociaż strach przed eskalacją wciąż w Sojuszu istnieje. Strach przed eskalacją paraliżuje wolę polityczną i pozwala tej wojnie, tej rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, trwać i trwać - podkreślił.

Horbacz powiedział też, że "w NATO zaczęto w końcu wierzyć, że tak czy inaczej, za tę czy inną cenę, Rosja zostanie pokonana i można będzie się jej nie bać. I Ukraina może być przyjęta do NATO, bo Rosja fizycznie nic nie będzie mogła zrobić" - powiedział Horbacz. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama