Reklama

Reklama

Przygotowania do "procesu" obrońców Azowstalu. ONZ alarmuje

Rada Praw Człowieka ONZ jest zaniepokojona doniesieniami o możliwym "sądzie", którego mają dokonać Rosjanie na obrońcach Azowstalu. Rzeczniczka biura Wysokiego komisarza ONZ podkreśliła również, że pozbawienie jeńca wojennego rzetelnego procesu jest zbrodnią.

W raporcie opublikowanym przez biuro Wysokiego komisarza ds. praw człowieka wyrażono duże zaniepokojenie tym, co może wydarzyć się w Mariupolu. Od kilkunastu dni w tamtejszej filharmonii przygotowywane są klatki dla obrońców Azowstalu, którzy mają zostać "osądzeni" przez siły rosyjskie. 

 

Klatki przygotowane dla jeńców wojennych 

Rzeczniczka biura Wysokiego komisarza ONZ ds. praw człowieka Ravina Shamdasani poinformowała, że "umyślne pozbawienie jeńca wojennego prawa do rzetelnego procesu jest zbrodnią wojenną". Przyznała również, że istnieją dowody, że w filharmonii trwają przygotowania do owego procesu. 

Reklama

Jak potwierdza stacja BBC, "zdjęcia pasują do wnętrza obiektu i zostały zrobione w ciągu ostatnich czterech do pięciu dni". 

"24 sierpnia w Mariupolu w Teatrze Dramatycznym odbędzie się 'proces' schwytanych obrońców Azowstalu przez Rosjan. Musimy zrobić wszystko, aby nasi obrońcy wrócili na Ukrainę żywi! Musimy zrobić wszystko, aby zapobiec drugiej Ołeniwce" - czytamy w jednym z wpisów na Twitterze.

Ravina Shamdasani wyraziła również obawy, że jeńcy wojenni byli przetrzymywani bez niezależnych obserwatorów jak np. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, co powoduje ryzyko stosowania tortur. 

"Ponawiamy nasze apele do Federacji Rosyjskiej o zapewnienie niezależnym obserwatorom pełnego dostępu do wszystkich osób zatrzymanych w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie przez Federację Rosyjską, w tym osób przetrzymywanych przez ugrupowania zbrojne stowarzyszone z Rosją" - napisała w oświadczeniu rzeczniczka biura. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy