Reklama

Przemyśl: ABW zatrzymała rosyjskiego szpiega. Udawał dziennikarza

ABW zatrzymała rosyjskiego szpiega w Przemyślu. Z hiszpańskim paszportem udawał dziennikarza. Miał prowadzić działania, które zagrażały bezpieczeństwu Polski, a docelowo mężczyzna chciał się przedostać do Ukrainy.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała szpiega, który został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego FR (GRU). To obywatel Hiszpanii pochodzenia rosyjskiego. Mężczyzna został zatrzymany w Przemyślu w nocy z 27 na 28 lutego 2022 r. Usłyszał zarzut udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce.

Przemyśl: Szpieg korzystał ze statusu dziennikarza

Szpieg "działania na rzecz Rosji prowadził korzystając ze statusu dziennikarskiego. Dzięki temu miał możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie, w tym do stref objętych konfliktami zbrojnymi i rejonów napięć politycznych" - czytamy w komunikacie ABW.

Reklama

Z informacji przekazanych przez ABW wynika, że zatrzymany przebywał przez kilka dni na terenie województwa podkarpackiego. W tym czasie docierał do informacji, których wykorzystanie przez rosyjskie służby specjalne mogło mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo Polski. Agent planował też wyjazd do Ukrainy.

Mężczyźnie postawiono zarzuty

ABW poinformowała, że zebrano obszerny materiał dowodowy. Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie wszczął śledztwo w sprawie brania udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko RP, które w całości powierzono ABW.

1 marca br. zatrzymanemu postawiono zarzuty z art. 130 par. 1 kk. Czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 10. Sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące.

Stopień alarmowy BRAVO

W komunikacje agencji przypomniano, że na terenie województwa podkarpackiego oraz lubelskiego obowiązuje do 15 marca stopień alarmowy BRAVO, wprowadzony przez premiera na wniosek szefa ABW.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Szpieg | ABW | GRU | wywiad | agent | zatrzymanie | Wojna w Ukrainie 2022 | Rosja

Reklama

Reklama

Reklama