Reklama

Reklama

Przełomowa rezolucja ONZ. Chodzi o szkody wojenne

Zgromadzenie Ogólne ONZ w poniedziałek 14 listopada przyjęło specjalną rezolucję w sprawie Ukrainy. Zakłada ona sporządzenie listy szkód wyrządzonych przez Rosję w wyniku wojny w tym kraju.

Zgromadzenie Ogólne ONZ przegłosowało w poniedziałek rezolucję rekomendującą stworzenie spisu szkód wojennych wyrządzonych przez Rosję na Ukrainie.

Ukraina. Rezolucja ONZ w sprawie reparacji

Rezolucja ONZ zakłada również ustanowienie międzynarodowego mechanizmu ws. reparacji. Ma to być pierwszy krok na drodze do zadośćuczynienia za szkody wojenne.

To wezwanie dla państw członkowskich, by razem zbudować zgodną z prawem infrastrukturę do zajęcia się konsekwencjami rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie - mówił przed głosowaniem ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia. Przekonywał, że taki krok działa na korzyść nie tylko jego kraju, ale też może odstraszyć potencjalnych agresorów od wszczynania wojen.

Reklama

- Dzisiejsza rezolucja podsumowuje to, co jest oczywiste - Rosja ma zobowiązanie do poczynienia pełnych reparacji. Polska mocno wspiera utworzenie międzynarodowego rejestru szkód spowodowanych przez niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję Rosji przeciwko Ukrainie - mówił Stały Przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski. Według dyplomaty ma to być "pierwszy krok w procesie egzekwowania odpowiedzialności odszkodowawczej Rosji".

Rosja argumentowała, że Zgromadzenie Ogólne nie jest trybunałem i nie ma prawa zasądzać odszkodowań, a przyjęcie rezolucji będzie miało "systemowe konsekwencje" dla całego ONZ.

Ukraina. Rosja a reperacje wojenne

Poniedziałkowe głosowanie jest już czwartym na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w którym państwa potępiły rosyjską agresję przeciwko Ukrainie. W październiku Zgromadzenie Ogólne przyjęło rezolucję potępiającą, stosunkiem głosów 143-5, rosyjskie próby anektowania ukraińskich terytoriów.

Przeciwko rezolucji zagłosowały m.in. Chiny, Syria, Korea Północna, Etiopia, Białoruś, Mali, Iran i Nikaragua. Wśród głosów wstrzymujących się były Indie, Indonezja, Brazylia, Arabia Saudyjska, Republika Południowej Afryki oraz wszystkie - poza Białorusią - państwa należące do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

Za rezolucją zgłoszoną przez Ukrainę i popartą przez Polskę zagłosowały 94 państwa, a 14 było przeciw. 73 kraje wstrzymały się od głosu.

Jak zauważa Reuters, rezolucje Zgromadzenia Ogólnego ONZ nie są wiążące, ale mają znaczenie polityczne.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy