Reklama

Reklama

Prokuratura w Hamburgu oskarżyła dwóch mężczyzn o popieranie rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Prokuratura w Hamburgu wniosła akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom, którzy mieli propagować prorosyjskie poglądy w mediach społecznościowych i popierać rosyjską inwazję na Ukrainę.

31-letni "wyznawca ideologii narodowo-bolszewickiej" założył kanał na Telegramie, by szerzyć swoje przekonania polityczne - przekazał urząd prokuratorski. Nazwa i logo kanału wzorowane były na ultranacjonalistycznej rosyjskiej partii. Mężczyzna publikował wpisy wychwalające działania Władimira Putina także w innych portalach społecznościowych. Został zatrzymany w sierpniu br. i od tego czasu przebywa w areszcie. 

Drugiemu z oskarżonych, 24-latkowi, zarzuca się, że trzykrotnie dopuścił się pomocnictwa, m.in. poprzez dodanie do kanału w serwisie Telegram litery "Z". 

Reklama

W Niemczech użycie tego symbolu w pewnych sytuacjach jest karalne, ponieważ stanowi aprobatę dla wywołanej przez Rosję wojny, która narusza prawo międzynarodowe.

Wyrok za naklejkę na samochodzie

W ubiegłym miesiącu sąd w Hamburgu rozpatrywał podobny przypadek dotyczący mężczyzny, który w marcu nakleił kartkę z symbolem "Z" na tylnej szybie swojego auta. Sąd wówczas nałożył na 62-latka grzywnę w wysokości 60 stawek dziennych po 50 euro (łącznie 3000 euro), jednak ukarany postanowił się odwołać. 

25 października sprawa została ponownie rozpatrzona. Mężczyzna otrzymał wyższy wymiar kary - grzywnę w wysokości 80 stawek dziennych (łącznie 4000 euro). 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy