Reklama

Reklama

Prezydent Turcji interweniuje ws. o umowy zbożowej. Rozmowy z Putinem i Zełenskim

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu poinformował, że prezydent Recep Tayyip Erdogan zaangażował się w kwestię umowy zbożowej. - Wierzymy, że przezwyciężymy to. Umowa zbożowa przynosi korzyści wszystkim - powiedział dziennikarzom Çavuşoğlu. Erdogan odbył we wtorek rozmowę w Władimirem Putinem, zapowiedziano również konsultacje z Wołodymyrem Zełenskim.

W poniedziałek prezydent Erdogan informował, że Turcja będzie kontynuować wysiłki w ramach tzw. inicjatywy zbożowej, mającej na celu eksport zboża z Ukrainy przez korytarz humanitarny na Morzu Czarnym, pomimo wahań Rosji. - Nawet jeśli Rosja zachowuje się niepewnie (...), będziemy zdecydowanie kontynuować nasze wysiłki na rzecz służby ludzkości - powiedział.

Turecki przywódca dodał, że dzięki inicjatywie zbożowej udało się złagodzić światowy kryzys żywnościowy, a na światowe rynki przekazano 9,3 mln ton żywności.

Erdogan interweniuje ws. eksportu zboża. Rozmowy z Putinem i Zełenskim

We wtorek rano turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu poinformował, że prezydent Recep Tayyip Erdogan będzie rozmawiał ze swoimi odpowiednikami z Rosji i Ukrainy. 

Reklama

- Nasz prezydent będzie rozmawiał z (prezydentem Rosji Władimirem) Putinem i (prezydentem Ukrainy Wołodymyrem) Zełenskim w najbliższych dniach - powiedział dziennikarzom Mevlut Cavusoglu. - Wierzymy, że przezwyciężymy to. Umowa zbożowa przynosi korzyści wszystkim - dodał. 

Popołudniu rosyjska agencja TASS poinformowała, że Erdogan i Putin rozmawiali telefonicznie o eksporcie zboża. - Turcja nadal podejmuje niezbędne inicjatywy w celu rozwiązania problemów związanych z realizacją umowy zbożowej - miał przekazać dziennikarzom Erdogan.

Eksport zboża z Ukrainy. Międzynarodowa umowa

Umowa dotycząca bezpiecznego eksportu ukraińskich produktów przez Morze Czarne została podpisana 22 lipca w Stambule przez reprezentantów Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ. Porozumienie zawarto na 120 dni, czyli do 19 listopada, z możliwością przedłużenia.

Mimo wycofania się Rosji z inicjatywy, w poniedziałek 12 statków towarowych załadowanych zbożem opuściło Ukrainę i wyruszyło w drogę przez morski korytarz humanitarny na Morzu Czarnym do Turcji. 


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy