Reklama

Reklama

Prezydent Duda w Kijowie. Do Ukrainy przybył na zaproszenie Zełenskiego

Prezydent Andrzej Duda przybył we wtorek do Kijowa na zaproszenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Prezydenci mają rozmawiać na temat wsparcia Ukrainy pod względem militarnym, gospodarczym, humanitarnym i politycznym. Prezydent Zełenski otworzył także Aleję Odwagi, na której pojawiło się nazwisko Andrzeja Dudy.

- Chciałem otworzyć tutaj Aleję Odwagi. Na tej alei na zawsze będzie nazwisko pana prezydenta Andrzeja Dudy - jako symbol odwagi, przyjaźni i wsparcia dla Ukrainy, wtedy, gdy naprawdę jej tak bardzo potrzebujemy - powiedział prezydent Zełenski.

- Ukraina i Ukraińcy mogą liczyć na Polskę i Polaków. Wierzę, że Ukraina nie tylko się obroni, ale zwycięży, odzyska całość swoich ziem i odbuduje się - stwierdził z kolei Duda.

"Polska chce robić interesy z Ukrainą"

W czasie wizyty odbywają się dwustronne rozmowy prezydentów oraz delegacji poświęcone sytuacji w Ukrainie, wsparciu Ukrainy w wymiarze militarnym, ekonomicznym i humanitarnym oraz współpracy dwustronnej.

Reklama

- Prezydenci Polski i Ukrainy będą rozmawiać o tym, jakiej pomocy może jeszcze udzielić nasz kraj i jak przekonać inne państwa do kontynuowania wsparcia - poinformował wcześniej szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Przywódcy mają również poruszyć temat opracowywanego traktatu polsko-ukraińskiego oraz kwestie całokształtu relacji polsko-ukraińskich.

- Polska chce robić z Ukrainą interesy. Współpraca gospodarcza może obejmować energetykę - powiedział prezydent Duda.

Szczyt Platformy Krymskiej

Prezydent Duda weźmie również udział w zwołanym przez Prezydenta Ukrainy II szczycie Platformy Krymskiej.

- Ta platforma dotyczy formatu, w którym demokratyczne kraje świata popierają Ukrainę w zachowaniu jej integralności terytorialnej i uznanych przez społeczność międzynarodową granic - powiedział Szrot. Inauguracja Platformy odbyła się 23 sierpnia 2021 roku w Kijowie również z udziałem Andrzeja Dudy.

Dzień niepodległości Ukrainy

Potwierdzono, że wizyta ma także wymiar symboliczny. 24 sierpnia obchodzony jest Dzień Niepodległości Ukrainy. W tym roku to 31. rocznica, która wypada również pół roku od rosyjskiej agresji na Ukrainę. 

- Polacy znakomicie rozumieją to, co dzieje się dziś i jutro tutaj, na Ukrainie - mówił Duda, zwracając uwagę na przypadające we wtorek święto ukraińskiej flagi państwowej oraz Dzień Niepodległości Ukrainy. Odniósł się tym samym także do narodowych świąt Polaków - Dnia flagi RP i Święta Konstytucji Trzeciego Maja z 2 i 3 maja. 

Kancelaria prezydenta nie poinformowała o dokładnym programie, miejscu i czasie trwania wizyty Andrzeja Dudy na Ukrainie, uzasadniając to względami bezpieczeństwa. To piąte w tym roku i trzecie od początku wojny spotkanie Prezydentów Polski i Ukrainy. Ostatnia wizyta Dudy w Kijowie miała miejsce w dniach 21-22 maja bieżącego roku. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy