Reklama

Prezydent Bułgarii apeluje: Nie dostarczajcie broni Ukrainie

Prezydent Bułgarii ponownie wezwał do niedostarczania broni dla Ukrainy. Zdaniem Rumena Radewa dostawy zachodniej broni mogą wywołać globalny konflikt. W rozmowie z bułgarską stacją radiową Darik odniósł się także do doniesień dziennika "Die Welt" dotyczących potajemnego przekazania przez Bułgarię pomocy militarnej Ukrainie.

- Nie mogę zaakceptować stanowiska, że wojna w Ukrainie jest wojną wartości, gdzie najwyższą wartością jest pokój i życie ludzkie. Dostarczenie broni do Kijowa oznacza gaszenie pożaru benzyną, oznacza przyznanie, że ofiar będzie znacznie więcej - powiedział Rumen Radew w wywiadzie dla radia Darik.

Stwierdził także, że przekazanie broni Ukrainie oznacza "zaakceptowanie stanowiska, że wojnę trzeba prowadzić aż do całkowitego upadku jednej ze stron, co nieuchronnie i stopniowo popycha nas w kierunku globalnego konfliktu z możliwością samozniszczenia nuklearnego". 

Reklama

- Nadal bronię swojego stanowiska, że ​​Bułgaria nie powinna wysyłać broni na ten konflikt - powiedział prezydent.

Radew stwierdził, że chociaż bogatsze kraje w Europie mogą sobie pozwolić na wysyłanie większej ilości broni, ponieważ mają rezerwy, w przypadku Bułgarii należy się zastanowić, jak wpłynie to na dużą część ludności kraju, która żyje poniżej granicy przyzwoitego stylu życia. - Moim obowiązkiem jako prezydenta jest myślenie i solidarność z tymi ludźmi - powiedział.

Potajemna pomoc Bułgarii dla Ukrainy

Niemiecki dziennik "Die Welt" ujawnił w tym tygodniu, że były premier Bułgarii Kirił Petkow i minister finansów tego kraju Asen Wasiliew zainicjowali w pierwszych miesiącach rosyjskiej inwazji na Ukrainę przekazanie znaczącej pomocy wojskowej dla Kijowa. Politycy nie poinformowali o tym opinii publicznej. Zrobili to także wbrew woli prezydenta.

Rumen Radew zapytany o te doniesienia w rozmowie z radiem Darik stwierdził: - Jeśli robi się coś za plecami obywateli, to czy nie wchodzi to w sferę zakulisowych porozumień z zagranicznymi partnerami? 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wojna w Ukrainie 2022 | Ukraina | Bułgaria | rumen radew

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy