Reklama

Reklama

"Prezent dla Putina" z Pragi. Czesi zbierają na czołg dla Ukrainy

"Prezent dla Putina" to najnowsza kampania czeskiej zbiórki pieniędzy na zakup zmodernizowanego czołgu T-72 Avenger, który ma zostać przekazany ukraińskiej armii do walki z rosyjskim najeźdźcą.

Zbiórka będzie przebiegać pod hasłem "Prezent z Czech!". Organizatorzy kampanii konsultowali projekt z armią ukraińską, a sam zakup czołgu, jego dostawę i późniejszy transport z ministerstwem obrony Czech.

"Prezent dla Putina". Nowa zbiórka na czołg T-72 Avenger dla Ukrainy

Czołg T-72 Avenger jest zmodernizowaną sowiecką maszyną T-72, ale lepiej chroni załogę niż wersja tradycyjna. Może niszczyć czołgi i pojazdy opancerzone, nisko latające cele i siłę żywą wroga.

Przedstawiciel ambasady Ukrainy w Pradze Witalij Usaty powiedział, że wojsko jego kraju potrzebuje ciężkiej broni pancernej, aby wyzwolić okupowane przez armię rosyjską terytoria.

Reklama

Projekt "Prezent dla Putina" został zainicjowany na początku maja przez biznesmena Dalibora Diedka. Za pozyskane pieniądze ministerstwo obrony w Pradze kupuje materiały wojskowe od czeskich producentów zgodnie z zapotrzebowaniem armii ukraińskiej. Na konto ambasady Ukrainy w Pradze do tej pory wpłynęło ogółem ponad 7,1 mln euro. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy